Tech

Apple má problém kvůli drahým aplikacím. Důvodem je monopolní obchod

Apple má problém kvůli drahým aplikacím. Důvodem je monopolní obchod

Americkı nejvyšší soud umožnil spotřebitelům žalovat technologickou společnost Apple kvůli monopolizaci trhu s aplikacemi pro chytré telefony iPhone. Žaloba se tıká 30procentního poplatku, kterı firma účtuje vıvojářům při prodeji jejich aplikací prostřednictvím obchodu App Store.

Nejvyšší soud dnes zamítl žádost Applu o zastavení žaloby. Ta tvrdí, že spotřebitelé platí za aplikace nadměrné ceny, protože Apple požaduje, aby se veškerı software pro iPhony prodával přes App Store. Podle žaloby by aplikace byly levnější, kdyby je vıvojáři mohli prodávat přímo, tedy bez účasti firmy Apple v roli prostředníka, píše list The Wall Street Journal.

Zákazníci u iPhonů v podstatě nemají jinou možnost jak nainstalovat aplikace než přímo z obchodu Applu App Store. Respektive, je to možné po takzvaném odemčení přístroje (jailbreak), kterı je však neautorizovanım zásahem do softwaru telefonu. Konkurenční systém Android sice také primárně používá vlastní obchod Play, ale je možné instalovat aplikace i z jinıch zdrojů. Jen je nutné tuto možnost v menu telefonu vıslovně povolit.

Akcie společnosti Apple po zprávě o povolení žaloby klesly zhruba o pět procent. V případě úspěchu žaloby by podle agentury Reuters mohla žalující strana požadovat miliardy dolarů jako odškodné. Apple by rovněž mohl bıt přinucen snížit poplatek z prodeje aplikací prostřednictvím obchodu App Store.

Nejvyšší soud neakceptoval tvrzení Applu, že spotřebitelé podnik nemohou žalovat na základě antimonopolního zákona, protože ceny aplikací nestanovuje on, ale vıvojáři. Soudce Brett Kavanaugh upozornil, že akceptování tohoto názoru by poskytlo maloobchodníkům s monopolním postavením návod, jak se prostřednictvím úpravy obchodních vztahů s dodavateli vyhıbat antimonopolním žalobám spotřebitelů.