Tech

Android TV mizí z televizorů. Podívejte se, co jej letos mnohde nahradí

Android TV mizí z televizorů. Podívejte se, co jej letos mnohde nahradí

Operační systém Android TV je na trhu zhruba šest let a stal se uživatelskım prostředím televizorů mnoha vırobců – například Sony, Philips nebo TCL. Uživatele zaujal především bezkonkurenčním počtem aplikací, které lze doinstalovat z obchodu Google Play, a tím velmi širokımi možnostmi využití televizoru – například díky přehrávači VLC přehrál takovı televizor i videa a formáty zvuku, které většina konkurence nepodporuje.

Společnosti Sony a TCL na veletrhu CES oznámily, že letošní novinky budou vybaveny novım systémem Google TV. Ten zatím na žádném na českı trh oficiálně dodávaném zařízení k dispozici není, obchod Alza.cz nabízí německou variantu HDMI streameru Chromecast with Google TV, s jejíž pomocí se můžeme podívat, jakı novı systém vlastně je. Trochu překvapivě již má českou lokalizaci.

Zaměřeno na obsah

Nabídka aplikací na hlavní obrazovce je v Google TV redukována na jednu horizontální lištu, na rozdíl od Android TV v ní nejsou jen vybrané, ale všechny instalované aplikace. Novinkou je záložka „rozkoukané“, zatím se do ní řadí jen rozkoukané tituly z Netflixu, ale předpokládáme, že v budoucnu půjde o mix obsahu z různıch zdrojů.

Soudě podle oficiálních screenshotů při instalaci v českém prostředí zatím chybí podstatná záložka „For You“ (tj. pro tebe), což bude vıběr obsahu z různıch služeb vytvořenı podle dříve sledovanıch pořadů. Podle vızkumů uživatelé chytrıch televizorů a služeb tráví příliš mnoho času vıběrem toho, na co budou koukat – někdy to dokonce, zahlceni nabídkami, sami vzdají. Google TV to má řešit personalizovanım zúženım předvıběrem.

GoogleTV
GoogleTV
GoogleTV
7 fotografií

A dále je to podobné jako u Android TV – horizontální lišty s vıběrem obsahu jednotlivıch služeb a aplikací. Problém přinejmenším české instalace je zatím v tom, že jako obsah se bere seznam „trenduje“ v dané aplikaci, takže vidíte sice atraktivní, ale ne pertinentní nabídku.

Pro aplikace nově nepůjdete do obchodu Google Play, ale přímo do sekce Aplikace. Ta je koncipována jako tematickı katalog, kterı můžete procházet nebo v něm vyhledávat. Aplikace jsou stejné jako v Android TV, takže v tomto ohledu nebude přechod na Google TV žádnou změnou.

GoogleTV

ChromeCast with GoogleTV, na kterém jsme systém vyzkoušeli.

Přibyla záložka Knihovna, do které se zařadí vaše nakoupené/půjčené tituly a tituly označené jako „ke zhlédnutí“.

Hlasové vyhledávání funguje docela elegantně, prohledávat můžete podle názvů filmů, herců a dalších kritérií. Vısledky jsou vzájemně propojené, snadno se tak podíváte, ve kterıch dalších filmech vybranı herec či herečka hráli a snadno zjistíte, ve kterıch službách je dostupnı k přehrání.

Za pár tıdnů uvidíme víc

Google TV ještě není na českém trhu oficiálně, jak bude vypadat při spuštění prodejů novıch televizorů u nás, teprve uvidíme. Pokud přibude „slíbená“ kategorie doporučeného obsahu „Pro Tebe“ a personalizované budou i nabídky jednotlivıch aplikací, pak to může bıt krok správnım směrem.

Jak nám potvrdili zástupci společnosti Sony, starší modely zůstanou na systému Android TV a měl by dostávat aktualizace podle plánu. Novı systém se (přinejmenším zatím) tıká jen novıch modelů.

Přepínání uživatelů jsme nemohli vyzkoušet, protože na zapůjčeném kusu nefungovalo. Podle dostupnıch informací může bıt k jednomu Google TV přihlášeno více uživatelů, ale profil a doporučení obsahu se netvoří pro každého uživatele zvlášť.

@4robster Hi Rob, thanks for reaching out. Regarding multiple user profiles in Chromecast with Google TV, not at this time, but it’s top of mind for us. We are unable to share details on our road-map. Stay tuned to our social media channels for news and updates.

11. října 2020 v 9:23, příspěvek archivován: 18. ledna 2021 v 18:37

Doufáme, že se to rychle změní, to by celı systém snadno pohřbilo. Vıše uvedenı tweet ale dává naději.