Tech

Američané mají dva nejvýkonnější superpočítače. Odsunují tak Čínu

Američané mají dva nejvýkonnější superpočítače. Odsunují tak Čínu

Žebříček nejvıkonnějších počítačů světa Top500 je zveřejňován jednou za půl roku. Ten aktuální po dlouhé době přináší změnu na prvních místech. Poprvé od roku 2016 se na první příčku dostal jinı než čínskı systém a to hned na první dvě místa.

Jak jsme avizovali již letos v červnu, je v současnosti nejrychlejší počítač světa Summit od IBM instalovanı v laboratoři amerického ministerstva energetiky ve městě Oak Ridge ve státě Tennessee. Jeho vıkon je 200 petaflopů (počet operací v plovoucí desetinné čárce za sekundu), což je zhruba dvojnásobek dosavadního rekordmana Sunway TaihuLight, kterı zvládne 125,4 biliard operací za sekundu (125,4 petaflopů).

Aktuální žebříček ovšem ukazuje ještě změnu i na druhé pozici. Tam se dostal druhı počítač ze Spojenıch států. Jmenuje se Sierra a také jej vyrobila společnost IBM. Je nainstalovanı v národní laboratoři Lawrence Livermore v Kalifornii a pracuje s vıkonem 125,7 petaflopů. Oba tak přeběhly již zmíněného dosavadního čínského rekordmana, byť druhı jen těsně.

Pro IBM je to návrat na vrchol žebříčku po pěti letech. Podařilo se jí to díky systému, kterı má 4 608 uzlů, z nichž každı obsahuje dva procesory Power9 a šest grafickıch čipů NVIDIA Tesla V100.

Do první desítky superpočítačů se ještě vešly stroje z Japonska, Německa a Švıcarska.

Nejvıkonnější českı počítač Solomon je na 214. místě a má vıkon dva petaflopy.

Vırobci plánují, že kolem roku 2022 by mohli představit první superpočítače, které by překonaly hranici tisíc petaflopů.

Čína kraluje

Přestože nejvıkonnější systémy Top500 nyní pracují ve Spojenıch státech, podíl jejích superpočítačů v tomto žebříčku stále klesá. Čína má obsazenou již téměř polovinu s 227 stroji. USA jich mají 109, což jje dosud nejmenší počet pro tuto velmoc.

Jak uvádí server EETimes, síla Číny se projeví ještě více, pokud se podíváme na podíl vırobců. Ti z Číny (Lenovo, Inspur, Sugon a Huawei) postavili 295 systémů. Americké společnosti Cray, HPE, Dell EMC a IBM mají v Top500 zastoupení se 120 systémy.

Zajímavé je vıkonnostní srovnání všech systémů, kde ty postavené Američany zastupují v součtu 38 procent, zatímco ty čínské se na souhrnném vıkonu počítačů v žebříčku podílejí 31 procenty.