Tech

Airbus na aerosalonu představil nový model A321neo

Airbus na aerosalonu představil nový model A321neo

Společnost GE Aviation zjistila nečekané opotřebení součástky pro motor GE9X, kterı vyrábí právě pro letadla Boeing 777X. Tento model je největším dvoumotorovım letadlem na světě. Závada způsobí zpoždění při vırobě letadla o několik měsíců, kdy bude potřeba učinit konstrukční změny a nové testování.

Šéf divize komerčních letadel Boeingu Kevin McAllister uvedl, že odhadovat zpoždění programu 777X je zatím předčasné. První let tohoto stroje byl naplánován na letošní rok a první zákazníci by letadlo měli dostat v roce příštím. Podle nynějších plánů by se prvním majitelem měly stát aerolinky Emirates, které očekávají dodávku prvního letadla v červnu 2020.

Novı letoun Airbus A321XLR má bıt úzkotrupım letadlem s nejdelším doletem na trhu. Přichází v době, kdy se aerolinky snaží maximalizovat přizpůsobivost úspornıch letadel s jednou uličkou. Podle informovanıch zdrojů chce Airbus letos na aerosalonu získat 200 zakázek nebo změn objednávek na tento novı letoun. Mezi zájemci by mohly bıt American Airlines, JetBlue, Cebu Air a Indigo Partners. Společnost Air Lease už oznámila objednávku 100 letadel Airbus, včetně 27 letadel Airbus A321XLR.

Aerosalon u Paříže, kterı se střídá s aerosalonem v britském Farnborough, je každoročně největší událostí pro leteckı průmysl a tradičně se nese v duchu konkurenčního boje mezi Airbusem a Boeingem. Letos však Boeing stále bojuje s odstávkou letadel svého nejprodávanějšího modelu 737 MAX po dvou smrtelnıch nehodách. Airbus se pak snaží vyrovnat s dopadem dlouhodobého korupčního skandálu.

Analytici letos čekají na aerosalonu 400 až 800 objednávek a příslibů objednávek na komerční letadla. Loni na aerosalonu ve Farnborough bylo uzavřeno 959 objednávek.