Svět

Zrušené vánoční trhy v Bratislavě částečně nahradí jiné akce

Zrušené vánoční trhy v Bratislavě částečně nahradí jiné akce

V minulosti již měsíc před Vánocemi Bratislava ve svém historickém jádru otevírala tradiční vánoční trhy, kde na návštěvníky čekaly stánky s občerstvením či prodejci vánočního a jiného zboží. Zejména po setmění se tam často scházely davy lidí včetně turistů.

Letos na podzim ale slovenské úřady v zájmu zpomalení šíření koronaviru zavedly různá omezení, jejichž cílem je také zabránit shromažďování lidí. Opatření také zkomplikovala cestování turistů přes hranice.

Letošní ročník trhů sice samospráva v Bratislavě kvůli pandemii nemoci covid-19 zrušila, v centru ale již tradičně nechala osadit vánoční strom. Dvanáct metrů vysokou jedli bílou městu věnovala rodina z Bratislavy.

Lokální potraviny, vırobky umělecké tvorby či literaturu zase lze koupit v budově Staré tržnice v centru Bratislavy. Do Vánoc se tam vystřídá více než sto prodejců, kteří kvůli covidu-19 přišli o řadu dalších příležitostí prodávat zboží. Na jiném místě v Bratislavě, u řeky Dunaje na prostranství s omezenou kapacitou pro návštěvníky si zájemci mohou dopřát také punč.

Kvůli koronaviru i samotné zahájení adventu proběhne v Bratislavě jinak než v minulosti. Primátor Matúš Vallo ho o nadcházející neděli odstartuje prostřednictvím on-line přenosu. Město během svátečného období také rozzáří světelné instalace. O silvestrovské noci v Bratislavě tentokráte nebude tradiční ohňostroj, což město zdůvodnilo i úsporami ve svém rozpočtu.