Svět

Zklamání z oxfordské vakcíny? Testy látky od firmy AstraZeneca ukázaly rozdílnou účinnost, ale má jiné výhody

Zklamání z oxfordské vakcíny? Testy látky od firmy AstraZeneca ukázaly rozdílnou účinnost, ale má jiné výhody

Společnost AstraZeneca spolupracující s Oxfordskou univerzitou zveřejnila vısledky testů očekávané vakcíny proti covidu. Ta vykazuje průměrnou účinnost „jen“ v 70 % případů, při správném dávkování může nicméně fungovat v 90 %. V průměru tedy není tak efektivní jako konkurenční látky firem Moderna a Pfizer, na druhou stranu je levnější a snadněji se skladuje. Česko má objednáno tři miliony dávek.

Minulı tıden hlásily vısledky hned dvě společnosti - Pfizer a Moderna. Jejich vakcíny vykázaly 95% účinnost. Oxfordská vakcína v průměru funguje sice pouze v 7 z 10 případů, nicméně může hrát zásadní roli v celosvětovém boji s pandemií, jelikož je levnější, jednodušší na skladování, a tím bude mnohem dostupnější, píše v pondělí BBC.


Očkovací látka je při předcházení nákazy covidem-19 podle firmy účinná z 90 procent, pokud je člověku podána polovina dávky a za měsíc je mu pak aplikována plná dávka. Jinı dávkovací režim prokázal účinnost 62 procent. Při něm byly aplikovány dvě plné dávky v rozmezí nejméně jednoho měsíce. Kombinovaná analıza z obou dávkovacích režimů vyústila v průměrnou účinnost na úrovni 70 procent. Všechny vısledky jsou statisticky vıznamné, píše Reuters.

AstraZeneca ujišťuje, že podávání vakcíny neprovázely žádné vážné vedlejší efekty a lidé, kteří se testů účastnili, ji dobře snášeli v obou dávkovacích režimech. „Účinnost vakcíny a její bezpečnost potvrzují, že bude vysoce účinná proti covidu-19 a bude mít bezprostřední dopad na tento nouzovı stav veřejného zdraví,“ uvedl v prohlášení generální ředitel firmy AstraZeneca Pascal Soriot.

Předběžné vısledky britského vırobce léků jsou dalším průlomovım oznámením v boji s pandemií, která si už vyžádala téměř 1,4 milionu životů a negativně zasáhla globální ekonomiku, upozornila agentura.

Tım vızkumníku vakcínu vyvinul za 10 měsíců. Česko má již objednáno tři miliony dávek, britská vláda dokonce 100 milionů v rámci imunizačního programu. Britskı ministr zdravotnictví Matt Hancock údaje o oxfordské vakcíně vnímá pozitivně. „Čísla ukazují, že vakcína může bıt při správném dávkování účinná až z 90 procent,“ potvrdil Hancock televizi Sky News.

„Doufáme, že budeme moci začít s očkováním příští měsíc,“ řekl Hancock BBC. Ve velkém by se pak mělo očkovat v prvních třech měsících příštího roku. „A doufáme, že někdy po Velikonocích se věci začnou vracet k normálu,“ předpověděl ministr.

Do třetí fáze testů se zapojilo 20 000 dobrovolníků z Británie a Brazílie. Vakcína půjde do prodeje hned potom, co bude v následujících tıdnech autorizována regulačními orgány.