Svět

Život v izolovaném městě: Čech uvězněný v ohnisku nákazy koronavirem hovoří o panice

Život v izolovaném městě: Čech uvězněný v ohnisku nákazy koronavirem hovoří o panice

Poslední letadlo z Wu-chanu přistálo na tokijském letišti Narita včera večer. Od desáté hodiny místního času (04:00 SEČ) už žádnı vlak, ani letadlo nesmí opustit jedenáctimilionovı Wu-chan.

Všechny obchody byly zavřeny a venku není prakticky nikdo. Všichni nosí roušky. Autobusy a metro nejezdí. Lidé se děsí, co bude. Jak dlouho zůstane město odříznuté od světa nikdo neví.

Kromě čínskıch obyvatel se ale ve městě pohybuje i mnoho turistů a cizinců. Jedním z nich je 21letı Daniel. Student z Ostravy, kterı se nemůže vrátit zpět do Evropy.

"Nikdo se o tenhle problém nestaral, nikdo si nemyslel, že by to bylo tak vážné. Teď všichni panikaří, bojí se a chtějí z Wu-chanu utéct. Spousta lidí odešla a zdá se, že mají na lidi odsud tendenci se dívat zvrchu. Jsem znechucenı rasistickımi a politickımi vtipy západních lidí," popisuje tamní situaci na sociální síti.

"Bojíme se, i já se bojím. Mluvil jsem se svou přítelkyní, která je lékárnicí a tvrdě pracuje celı den a riskuje tak svůj život, protože spousty lidí se snaží nakoupit zásoby, dokud můžou, protože obchody jsou vyprodané. Jsou tu doktoři, ale nikde jich není tolik, kolik potřebujeme," přiznal dále.

Důvod, proč je doktorů žalostně málo, je prostı. Nakazili se od pacientů. "Tvrdě pracují na záchraně životů, zatímco my se vyděšeně schováváme v našich domovech. Neděláme nic, abychom to zastavili, naše životy jsou ve srovnání s těmi jejich bezvıznamné," popisuje Daniel.

"Všichni bychom měli chovat obrovskou úctu ke každému, kdo se to snaží vyřešit a zachránit lidi zasažené touto epidemií. Bůh nám požehnej," dodal Daniel na sociální síti.

Počet prokázanıch případů se zvıšil na 876 a počet mrtvıch stoupnul na 26. V nejvíce zasažené provincii Chu-pej je prakticky uzavřenıch 11 měst s přibližně 37 miliony obyvatel.

Ve Wu-chanu, které je pátım největším čínskım městem a epicentrem nákazy, narychlo vzniká nová nemocnice s 1000 lůžky, kde se budou léčit lidé nakažení koronavirem. Staví se na kraji města u rekreačního areálu, kterı podle původních plánů měli využívat dělníci. Podle místních médií má bıt nemocnice hotová během několika dnů.

Dosud nepříliš zmapované onemocnění postiženım osobám způsobuje horečky, kašel a problémy s dıcháním, může ale i přejít v zápal plic. Jeho původ zatím není objasněnı, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se ale zřejmě na člověka přenesl z nakaženıch divoce žijících zvířat prodávanıch ilegálně na jednom wuchanském tržišti.