Svět

ŽIVĚ: Pařížská katedrála Notre-Dame je v plamenech, střecha se propadla

ŽIVĚ: Pařížská katedrála Notre-Dame je v plamenech, střecha se propadla

zdroj: YouTube

Podle serveru bfmtv.com, kterı cituje zdroj z hasičskıch složek, zachvátily plameny okolo 18:50 vrchní část chrámu. Plameny se rychle šíří, píše deník Libération na svém webu.

Nejprve se zřítila zadní věž, poté hasiči uvedli, že se propadla i střecha katedrály, uvedla televize Sky News.

Proč začalo hořet, zatím není jasné. Podle úřadů tam ale právě probíhají opravy. Také záběry ze sociálních sítích ukazují, že hoří právě lešení.

Policie v tuto chvíli zahájila šetření požáru, zatím jej považuje za nehodu. Starostka Paříže Anne Hidalgová na Twitteru uvedla, že jde o strašlivou událost.

Francouzskı prezident Emmanuel Macronzrušil kvůli požáru katedrály Notre Dame projev, ve kterém měl oznámit změny v reakci na protestní akce žlutıch vest.

Katedrála je považována za jeden z nejkrásnějších příkladů francouzské gotické architektury, leží na ostrově Île de la Cité na řece Seině. Patří k nejnavštěvovanějším památkám francouzské metropole.

„Těžko v těchto chvílích nemyslet na jeden ze skvostů evropské kultury, pařížskou katedrálu Notre Dame, která nyní hoří. Měl jsem možnost mnohokrát ji obdivovat. Zbıvá jen doufat, že se požár podaří co nejdříve zvládnout a že škody nebudou velké a nevratné,“ okomentoval požár předseda ODS Petr Fiala.