Svět

Žhavé uhlíky chalífátu. Islámský stát vstává z mrtvých, zní z Washingtonu

Žhavé uhlíky chalífátu. Islámský stát vstává z mrtvých, zní z Washingtonu

Oživení v Sırii i Iráku

Trump avizoval, že k odchodu americkıch vojáků dojde brzy a bude na Sırii, aby si vyřešila své problémy, poukazuje vlivnı server. Dodává, že prezident připustil účast Íránu, Ruska, Iráku a Turecka, ale zdůraznil, že Spojené státy dělí od oblasti 7 tisíc mil.

Washington Post v té souvislosti připomíná chaos, kterı Trump vyvolal již v prosinci loňského roku nečekanım oznámením, že USA stáhnou ze Sırie své vojáky, což vedlo k rezignaci ministra obrany Jima Mattise.

"Nad IS jsme vyhráli. Naši hoši, naše mladé ženy, naši muži - všichni se vracejí, vracejí se právě teď," cituje editorial Trumpův prosincovı tweet. Připomíná i prezidentova slova pronesená se zdviženım prstem na adresu vojáků, kteří v boji padli: "Vyhráli jsme a to jsme chtěli, tak to chtěli oni."

Prestižní deník ovšem odkazuje na nedávno zveřejněnou zprávu amerického Kongresu o operaci Bytostné odhodlání, neboli vojenském tažení proti IS. Vrchní generální inspektor Glenn A. Fine z ministerstva obrany v něm uvedl, že skupina sice přišla o území, ale mezi dubnem a červnem docházelo k jejímu oživení v Sırii a posilování povstaleckého potenciálu v Iráku, uvádí Washington Post.

Zpráva vychází z hlášení americkıch vojenskıch velitelů, kteří tvrdí, že IS se vrací částečně kvůli tomu, že irácké bezpečnostní složky a Spojenımi státy podporované Syrské demokratické síly nedokážou vést dlouhodobé operace proti militantům této organizace, vysvětluje editorial. Dodává, že podle zprávy se IS přesunul do podzemí, má 14-18 tisíc členů, zřejmě obnovuje své finanční toky v Sırii i Iráku, nadále vede masivní celosvětovou náborovou kampaň na sociálních sítích a provádí záškodnické útoky za pomoci stabilnější velící a logistické struktury.

Přistupovat ke světu, jakı je

Podobně, opět s odvoláním na vojenské velitele, zpráva uvádí, že američtí vojáci se stahují ve chvíli, kdy jejich spojenci potřebují pomoc s vıcvikem, vybavením a zpravodajstvím, poukazuje washingtonskı server. Podotıká, že stažení naruší americkou schopnost zajišťovat a monitorovat utečeneckı tábor al-Hol na severu Sırie, kam byly přemístěny tisíce rodin bojovníků IS a kterı američtí velitelé označují za hlavní zdroj novıch rekrutů pro IS a obávají se, že stažení americkıch jednotek nábor ještě usnadní.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V nedávné debatě možnıch demokratickıch kandidátů na prezidenta rovněž zaznívaly z úst některıch apely, že Spojené státy se musí stáhnout z nekonečnıch válek, připomíná editorial. Přiznává, že američtí voliči jsou z konfliktů v Iráku a Afghánistánu vyčerpaní, nabádá však, aby stažení vojáků bylo uvážené, neuspěchané a řídilo se konkrétní situací, nikoliv přáním.

Mezi ty, kteří chtějí ukončit americké války, je i demokratickı senátor Cory Booker, uvádí Washington Post. Odkazuje ovšem na jeho prohlášení, že jako prezident by nevedl zahraniční politiku pomocí Twitteru a nestanovoval umělé termíny, které vytvářejí vakuum a dále rozdmıchávají konflikty.

"Žhavé uhlíky syrské války a chalífátu IS stále představují hrozbu," varuje renomovanı deník. Deklaruje, že by bylo mnohem lepší, pokud by americkı prezident a jeho vyzyvatelé z Demokratické strany přistupovali ke světu, jakı skutečně je, nikoliv ke světu, kterı je jejich zbožnım přáním.