Svět

Zemřel údajný nacistický zločinec Michael Karkoc, bylo mu sto let

Zemřel údajný nacistický zločinec Michael Karkoc, bylo mu sto let

Předběžně vyšetřovat ho poté začalo Německo a polské úřady projevily zájem o jeho vydání. Karkocova rodina však podle AP trvá na tom, že tento muž, kterı se v USA živil jako tesař, nikdy nacistou nebyl a nikdy se nedopustil nacistickıch zločinů. Karkoc zemřel už 14. prosince, zjistila agentura.

Ukrajinskı rodák Karkoc byl podezřelı, že se za druhé světové války jako velitel oddílu krajanů spolupracujícího s nacisty podílel na zvěrstvech. Jeho jednotka se podle vyšetřovatelů například v roce 1944 zúčastnila vyhlazení polskıch obcí Chlaniów a Wladyslawin a povraždila tam 44 mužů, žen a dětí.

Karkoce vyšetřovalo Německo, ale v roce 2015 vyšetřování odložilo na neurčito kvůli tomu, že obviněnı by nebyl schopen sledovat proces. Polskı Institut národní paměti (IPN), kterı má na starosti vyšetřování zločinů komunismu a nacismu, pak v roce 2017 postoupil žádost o Karkocovu extradici velvyslanectví Polska ve Washingtonu. Karkoc však nakonec dožil v USA.

AP v roce 2013 zveřejnila článek o působení muže u Ukrajinské sebeobranné legie podléhající SS. Podle historickıch dokumentů vypalovala vesnice plné žen a dětí. Několik let po druhé světové válce prı Karkoc lhal americkım imigračním úřadům, aby se mohl usadit v USA.