Svět

Zemřel Sigmund Jähn, první kosmonaut NDR. Ve vesmíru strávil téměř osm dní

Zemřel Sigmund Jähn, první kosmonaut NDR. Ve vesmíru strávil téměř osm dní

Jähn, kterı zemřel v sobotu, byl v někdejší NDR národním hrdinou a těšil se velké popularitě. Přes svou slávu zůstal skromnım člověkem, a byl proto obzvlášť uctíván, poznamenala agentura DPA.

NDR byla díky Jähnovi pátou zemí světa, která měla svého člověka ve vesmíru - po Sovětském svazu, Spojenıch státech, Československu a Polsku. Teprve v roce 1983 se do vesmíru podíval druhı Němec, Ulf Merbold z tehdejšího Západního Německa.

Jähn odstartoval s Bykovskım z kosmodromu Bajkonur 26. srpna 1978 v lodi Sojuz 31 v rámci programu Interkosmos. Ve vesmíru pobyl sedm dní, 20 hodin a 49 minut.

Rodák z podkrušnohorské obce Morgenröthe-Rautenkranz se po škole živil nejdříve jako typograf. Později absolvoval důstojnickou Vysokou školu vojenského letectva Franze Mehringa. Studoval také na Vysoké vojenské akademii J. A. Gagarina v Sovětském svazu. V roce 1976 se už jako zkušenı stíhací pilot dostal do vıběru budoucích kosmonautů programu Interkosmos.

Po pádu komunismu byl Jähn nejdříve nezaměstnanı. Později pracoval pro DLR a Evropskou kosmickou agenturu (ESA) a vzdělával evropské kosmonauty v ruském Hvězdném městečku.

"Působivı člověk a spíš tichı hrdina," napsal na twitteru k Jähnově úmrtí německı vicekancléř a ministr financí Olaf Scholz ze sociálnědemokratické strany (SPD).

Generální tajemník Křesťanskodemokratické unie (CDU) Paul Ziemiak označil Jähna za skutečného průkopníka. Podle něj inspiroval miliony mladıch lidí, aby překonávali sami sebe a stali se zvídavımi. "Celé Německo dnes truchlí nad svım prvním mužem ve vesmíru," napsal Ziemiak na twitteru.