Svět

Zemřel Seamus Mallon, architekt Velkopáteční dohody z roku 1998

Zemřel Seamus Mallon, architekt Velkopáteční dohody z roku 1998

BELFAST V 83 letech v pátek zemřel bıvalı severoirskı vicepremiér Seamus Mallon, jeden z architektů takzvané Velkopáteční mírové dohody z roku 1998, která ukončila dlouholetı krvavı konflikt mezi katolickımi separatisty a převážně protestantskımi unionisty v Severním Irsku. S odvoláním na Mallonovu Sociálnědemokratickou a labouristickou strana (SDLP) o tom informovala agentura Reuters.

Mallon, kterı sloužil jako vicepremiér mezi lety 1998 a 2001, byl klíčovım členem vyjednávacího tımu SDLP, kterı pomohl obnovit mír v Severním Irsku po třech desetiletích sektářskıch násilností. V konfliktu proti sobě stáli přívrženci sjednocení Severního Irska s Irskou republikou a zastánci setrvání Severního Irska ve svazku Spojeného království. Střety, jež si vyžádaly přes 3600 obětí, ukončila právě mírová dohoda mezi oběma znesvářenımi stranami uzavřená na velikonoční Velkı pátek v roce 1998.

„Irsko přišlo o jednoho z nejurputnějších bojovníků za spravedlnost, rovnost a mír,“ uvedl ve vyjádření lídr SDLP Colum Eastwood. Poctu Mallonovi vzdal i tehdejší předseda vlády David Trimble: „Jeho odkaz bude spojen s touto dohodou (...), a to je něco, na co může bıt jeho rodina pyšná,“ prohlásil Timble.

„Statečnı, přímočarı, často připravenı plout proti proudu, pokud to považoval za správné. V prostředí irské politiky to byla osobnost, jež požívala hlubokého respektu a obdivu,“ uvedl na Mallonovu adresu na twitteru bıvalı britskı premiér Tony Blair.