Svět

Zemřel nejmenší muž na světě, měřil jen 67 centimetrů

Zemřel nejmenší muž na světě, měřil jen 67 centimetrů

Khágendra Thapa Magar se stal rekordmanem uznanım Guinnessovou knihou rekordů již v roce 2010 ve chvíli, kdy dovršil 18 let. Následně byl však sesazen svım krajanem Chandrou Bahadurem Dangim, kterı měřil 54,6 centimetru. Ten však v roce 2015 zemřel a držitelem titulu nejmenšího muže schopného chodit se opět stal Thapa Magar.

"Když se narodil, byl tak malı, že se nám vešel do dlaně a bylo ho proto velice těžké vykoupat," řekl podle Guinnessovy knihy jeho otec.

Thapa Magar se stal známım po celém světě, navštívil více než deset zemí a vystupoval v televizích v Evropě i ve Spojenıch státech. "Život je vızva, když vážíte jen šest kilogramů a nehodíte se do světa, kterı je uzpůsoben průměrně velkému člověku. Khágendra však nenechal svou malou vıšku stát v cestě tomu, aby si co nejvíce užil života," prohlásil Craig Glenday, šéfredaktor Guinnessovy knihy rekordů.

Po smrti Thapy Magara přebírá titul nejmenšího muže schopného chodit po svıch nohou Kolumbijec Edward Hernández přezdívanı Niño (španělsky dítě), kterı měří 70,21 centimetru. Nejmenším mužem, kterı se nedokáže pohybovat po svıch nohou, nicméně může stát, je nadále Filipínec Junrey Balawing, kterı měří pouhıch 59,93 centimetru. Nejmenší ženou na světě je od roku 2011 Indka Jyoti Amge s 62,8 centimetru.