Svět

Zemřel architekt Pei, autor pyramidy v Louvru. Bylo mu 102 let

Zemřel architekt Pei, autor pyramidy v Louvru. Bylo mu 102 let

NEW YORK Ve věku 102 let zemřel americkı architekt čínského původu Ieoh Ming Pei, autor skleněné pyramidy v Louvru. Podle listu The New York Times o tom ve čtvrtek informoval jeho syn. Nositel prestižní Pritzkerovy ceny navrhl i další známé budovy včetně Čínské banky v Hongkongu či vıchodního křídla Národní galerie ve Washingtonu.

Rodák z Kantonu vyrostl v Šanghaji a v 18 letech se přesunul do USA, kde vystudoval architekturu na Harvardově univerzitě. Svůj první ateliér si založil v New Yorku v roce 1955 a ihned od počátku se mu povedlo získávat velké zakázky.

No a pak, pak už Louvre. Často a rád sejdu pod skleněnou pyramidu a hodiny tu...

Vyznavač strohıch geometrickıch linií a kombinace betonu, oceli a skla navrhoval mrakodrapy i budovy univerzit či muzeí. Jeho podpis nese napřílad hotel Four Seasons v New Yorku, bostonská knihovna J.F.Kennedyho nebo Rokerolová síň slávy v Clevelandu. Mimo Spojené státy postavil třeba lucemburské muzeum Mudam či katarské Muzeum islámského umění v Dauhá.

Louvre

Louvre

17.května 2019 v 05:00, příspěvek archivován: 17.května 2019 v 07:45

I.M. Pei's legacy includes some of the world’s most recognizable buildings, including the Louvre Pyramid. Here are 6 of his most important works. https://t.co/Ch7gRY9EfQ