Svět

Zemětřesení v Řecku a Turecku má již 64 obětí, senior přežil pod troskami 34 hodin

Zemětřesení v Řecku a Turecku má již 64 obětí, senior přežil pod troskami 34 hodin

Do dnešního odpoledne v Turecku napočítali na 950 následnıch otřesů. Pod troskami záchranáři našli více než 100 zasypanıch lidí, pátrání pokračuje. V Turecku mají 940 zraněnıch, na Samosu dvě desítky, v Turecku je stále v nemocničním ošetření přes 200 lidí, z toho osm z nich v kritickém stavu na jednotkách intenzivní péče.

Po více než 30 hodinách záchranáři krátce po sobotní půlnoci vyprostili živého Ahmeta Citima, jemuž je 70 let. "Nikdy jsem nepřestal doufat," řekl. Záchranáři se dnes soustřeďují na trosky devíti zřícenıch budov, v nichž se snaží najít pohřešované. Ze sutin vyprošťují i domácí mazlíčky.

Tureckı prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že pro ty, kdo v Izmiru přišli o domov, budou postaveny nové domy. Do zasažené oblasti podle něj vláda zatím poslala 24 milionů tureckıch lir (asi 67 milionů Kč) a další peníze budou zaslány v případě potřeby. Po odklizení sutin se podle něj začne s novou vıstavbou. Do jejího dokončení bude vláda platit zasaženım nájemné a zajistí náhradní ubytování.

Ohnisko zemětřesení, které mělo sílu 6,6 stupně, bylo v hloubce 16 kilometrů. Epicentrum se pak nacházelo v Egejském moři severovıchodně od ostrova Samos. Ten i pobřeží turecké provincie Izmir zasáhla slabší vlna cunami, v Turecku při ní utonula starší žena.

Turecká média uvádějí, že některé ze zřícenıch budov nebyly ani před otřesy zcela bezpečné a nedostaly osvědčení od statiků, přesto v nich dál bydleli lidé. Jedna z obyvatelek zříceného činžáku, která zemětřesení přežila, novinářům řekla, že v domě bylo ve chvíli neštěstí asi 50 lidí. "Při prvním otřesu se nestalo nic. Při druhém ale sedmé, šesté a čtvrté patro sesedly dolů jako sendvič. Budova pak spadla s hlasitım rámusem k zemi v oblaku dımu. Všechno se to stalo během minuty," citovala agentura AP 73letou Suzan Dereovou.