Svět

Země V4 chtějí rozšířit spolupráci s Jižní Koreou, zdaleka nepůjde jen o obchod

Země V4 chtějí rozšířit spolupráci s Jižní Koreou, zdaleka nepůjde jen o obchod

"Země V4 představují pro Koreu největší exportní trh v EU a jsou jejím třetím největším obchodním partnerem," uvedl Lajčák. Dodal, že jednání ministrů zahraničí zemí V4 s korejskou kolegyní se tıkala také oblasti vědy a techniky či obrany.

Korea se podle Lajčáka podílí spolu se zeměmi V4 na rozvojové pomoci v regionu západního Balkánu a Vıchodního partnerství a v této spolupráci hodlá pokračovat.

"Já bych rád zdůraznil prohlubování ekonomické spolupráce. Jde také o spolupráci v oblasti inovací a komunikačních technologií," řekl Petříček.

Korejská ministryně zahraničí Kang Kjong-wha označila státy V4 za hlavní ekonomické partnery své země. Zmínila rovněž možnost spolupráce v oblasti vědy, technologií a biotechnologií.

V Česku i na Slovensku investovala řada korejskıch firem. Mezi největší investice patří továrna Hyundai Motor v Nošovicích či závod automobilky Kia Motors u severoslovenské Žiliny.

Schůzka ministrů zahraničí Česka, Maďarska, Polska a Slovenska se šéfkou korejské diplomacie byla poslední ze série společnıch jednání ministrů zemí V4 během končícího slovenského předsednictví v tomto uskupení, do jehož čela se na začátku července postaví ČR.