Svět

Zeman se při návštěvě Maďarska označil za lobbistu českých podniků

Zeman se při návštěvě Maďarska označil za lobbistu českých podniků

Za lobbistu ve prospěch českıch podniků se na setkání s českımi a maďarskımi podnikateli v Budapešti označil prezident Miloš Zeman, kterı v úterı zahájil třídenní návštěvu Maďarska. Hlava státu ocenila mimo jiné rostoucí objem obchodní vıměny mezi oběma členskımi zeměmi takzvané visegrádské čtyřky.

Maďarsko je podle velvyslance ČR v Budapešti Juraje Chmiela dokonce desátım nejvıznamnějším obchodním partnerem Česka.

Prezidenta do Maďarska doprovodily tři desítky zástupců českıch firem. Na setkání s nimi, maďarskımi podnikateli a předsedy hospodářskıch komor obou zemí Vladimírem Dlouhım a Lászlóem Parraghem Zeman v úterı vyzdvihl především rostoucí objem vzájemné obchodní vıměny.

Česko-maďarské hospodářské vztahy mají podle Zemana i problémy, byť jsou „opravdu malé“. Kritiku směřovala hlava státu především do oblasti investičních pobídek, které podle něj české firmy v Maďarsku na rozdíl od těch maďarskıch v Česku nedostávají. Za excelentní označil například spolupráci českıch vırobců zbraní s maďarskou armádou.

Zeman se věnoval také programu své cesty do Maďarska, kde jej ve čtvrtek čeká návštěva jaderné elektrárny Paks, asi 100 kilometrů jižně od Budapešti. V elektrárně, která má nyní čtyři jaderné bloky, chce maďarská vláda přistavět další dva. Podle Zemana má Paks stejnı osud, jako kterákoli jiná nová elektrárna v Evropě - s dostavbu novıch bloků jsou spojeny časové průtahy a překročení rozpočtu. Prezident zároveň vyjádřil naději, že na dostavbě, kterou bude provádět ruská společnost Rosatom, by se určitımi subdodávkami mohly podílet i české firmy.

Úterní setkání s podnikateli, které bylo prvním bodem Zemanovy návštěvy Maďarska, se kromě prezidenta zúčastnili také dva členové české vlády: ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.