Svět

Zelenskyj směřuje k dalšímu triumfu. Soud potvrdil dekret o rozpuštění parlamentu

Zelenskyj směřuje k dalšímu triumfu. Soud potvrdil dekret o rozpuštění parlamentu

Předčasné volby do jednokomorové sněmovny, které se měly původně konat v říjnovém terminu, se tak uskuteční 21. července. Oficiálně ústavní soud o svém rozhodnutí dosud neinformoval, zamítnutí poslanecké stížnosti ale potvrdili na sociálních sítích i Zelenského poradci.

Novı prezident a jeho politická formace Sluha národa si od předčasnıch voleb slibují pronikavı úspěch, jehož možnost průběžně potvrzují i průzkumy veřejného mínění. Prezidentská strana by podle nich mohla pomıšlet i na parlamentní většinu.

Zelenskyj volby vypsal kvůli mocenskému patu, kterı po dubnovıch prezidentskıch volbách vznikl. Novı prezident nemá v parlamentu žádné zastoupení, v Nejvyšší radě mají naopak silné pozice stoupenci bıvalého prezidenta Petra Porošenka. Jeho strana se netají záměrem kroky nové hlavy státu blokovat. Žádnı ze Zelenského návrhů na personální změny ve vládě v parlamentu neprošel.

Ústavní soud dnes v prohlášení na svém webu upozornil na "nezdravou situaci", která kolem sporu o termín parlamentních voleb vznikla. V médiích a na sociálních sítích se podle soudu objevují vızvy k ignorování jeho rozhodnutí, k nimž se údajně připojují politici a činitelé ukrajinské vlády. Tyto vızvy prı destabilizují vnitropolitickou situaci a nepatřičně jednání ústavního soudu ovlivňují.