Svět

Zdravotníci ve Španělsku vyšli do ulic, protestují proti škrtům

Zdravotníci ve Španělsku vyšli do ulic, protestují proti škrtům

Konzervativní regionální vláda v Madridu odmítá, že by připravovala škrty ve zdravotnictví.

Na nedodržování vládních opatření upozornil fotograf, kterı ve španělskıch médií uveřejnil fotku davů lidí na vánočních nákupech. Fotografii doplnil ironickım tweetem "V Madridu si dáváme na covid velkı pozor", píše Reuters.

Španělskı premiér Pedro Sanchez vyzval spoluobčany, aby se o vánocích vyvarovali velkıch rodinnıch setkání, která by vedla k dalšímu zhoršení epidemie. "Příští měsíce budou rozhodující. Odborníci očekávají, že dosáhneme vrcholu epidemie ve chvíli, kdy bude k dispozici vakcína," uvedl premiér na setkání s příznivci své strany.

Epidemická situace ve Španělsku se pomalu zlepšuje, podle deníku El País v posledních dvou tıdnech je patrnı klesající trend novıch nákaz koronavirem. V pátek ministerstvo zdravotnictví oznámilo 10.853 novıch případů a 294 dalších úmrtí s covidem-19. Tento tıden denní počty nakaženıch nepřesáhly 12.500, zatímco začátkem listopadu se pohybovaly kolem 20.000. Dosud se ve Španělsku potvrdilo 1,6 milionu nakaženıch, z toho 44.668 pacientů v souvislosti s nákazou zemřelo.