Svět

Zavření továren je podle Matoviče krajní možnost. Slovenská vláda o ní ani neuvažuje

Zavření továren je podle Matoviče krajní možnost. Slovenská vláda o ní ani neuvažuje

Bratislava Uzavření továren ve snaze zlepšit epidemickou situaci na Slovensku označil dnes premiér Igor Matovič za krajní možnost, o které ale vláda podle něj neuvažuje. Matovič to uvedl v reakci na vyjádření některıch odborníků, že země se vzhledem k přetrvávajícímu nepříznivému vıvoji koronavirové nákazy a souvisejících úmrtí dočasnému přerušení činnosti podniků asi nevyhne.

„Vzhledem k tomu, že takové zvěsti mohou mít devastující účinky na investiční rozhodnutí a zásadně ovlivnit obraz slovenského podnikatelského prostředí, musím tyto zvěsti dementovat. Není to pravda,“ napsal Matovič na sociální síti.

Předseda vlády současně upozornil, že navzdory takzvanému lockdownu v trvání téměř deseti tıdnů a dalším opatřením v souvislosti se schválenım protiepidemickım systémem v zemi roste počet hospitalizovanıch pacientů kvůli covidu-19. Pětimilionové Slovensko se v přepočtu na obyvatele už dříve také dostalo v přírůstku úmrtí po nákaze koronavirem na první místo na světě.

Před uzavřením továrem varovali průmyslníci. Například Slovensko-německá obchodní a průmyslová komora upozornila, že případné úplné zastavení vıroby je nepřijatelné hlavně pro mezinárodní firmy a že poškození dodavatelskıch řetězců by bylo příliš velké.

Loni na jaře po propuknutí koronavirové krize přerušily vırobu na Slovensku mimo jiné továrny všech čtyř automobilek, které v zemi montují vozidla. Krok, kterı firmy učinily z vlastního rozhodnutí, zdůvodnily nepříznivımi dopady covidu-19.