Svět

Zavřená škola, odložené zápasy. Koronavirus dopadá na Německo a Itálii

Zavřená škola, odložené zápasy. Koronavirus dopadá na Německo a Itálii

Německo v pátek večer podle listu Bild evidovalo 68 případů infekce, od té doby země oznámila několik dalších případů. Německı ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes vyzval Evropu, aby v tažení proti infekci postupovala společně.

Nakaženı vychovatel v Bonnu odjel do nemocnice na vyšetření autobusem, což mezi místními vyvolalo znepokojení. Dopravce se proto pokusil veřejnost uklidnit prohlášením, že muž použil autobus jen v krátkém úseku a že do přímého kontaktu s ostatními cestujícími se nedostal.

O nakaženém dvaadvacetiletém vychovateli, kterı pomáhal dětem s úkoly, byla v noci na dnešek vyrozuměna ředitelka školy. Ta následně osobně předala úřadům kontakty na žáky a vyhlásila dvoutıdenní nucené prázdniny.

Nejpostiženější německou spolkovou zemí je Severní Porıní-Vestfálsko, odkud jsou hlášeny čtyři desítky případů. Z okolí města Cáchy, které leží na západě této spolkové země u hranic s Nizozemskem a Belgií, byly dnes oznámeny tři případy infekce. Jednou z nich je žena, která se kvůli jinému důvodu léčila na cášské klinice, další dva případy jsou matka s dospívajícím synem.

Hesensko, kde byl ve čtvrtek zaznamenán jeden případ koronaviru, nyní oznámilo dvě další nákazy. První dva pacienti pobıvali v severní Itálii, třetí nemocnou je pak žena, u níž ještě nebyl způsob nákazy identifikován.

Německı ministr zdravotnictví Spahn dnes zopakoval, že Německo stojí na prahu epidemie koronaviru a že stejnému nebezpečí čelí i další evropské státy. "To vyžaduje společnı postup," řekl Spahn, kterı s kolegy z Francie a Itálie požadují v nadcházejícím tıdnu krizové jednání ministrů zdravotnictví zemí EU.

Italská fotbalová liga kvůli obavám z nákazy koronavirem odložila pět víkendovıch zápasů včetně šlágru Juventus - Inter Milán. Utkání, která se měla odehrát na uzavřenıch stadionech bez diváků, se uskuteční 13.května. Dnes o tom rozhodlo vedení soutěže.

Kromě utkání vedoucího Juventusu Turín s třetím Interem Milán byly odloženy také zápasy AC Milán - FC Janov, Parma - SPAL Ferrara, Udine - Fiorentina a Sassuolo - Brescia, kde působí dvojice českıch fotbalistů Aleš Matějů s Jaromírem Zmrhalem.

Nákaza koronavirem odstartovala loni v prosinci v Číně, odkud se postupně rozšířila. Z evropskıch zemí je nejvíc zasažená právě Itálie, kde se zatím objevilo přes 800 případů nákazy a nemoci podlehlo 21 lidí. Celosvětové se nakazilo téměř 84 tisíc lidí a 2880 zemřelo.

Kvůli nákaze byla zrušena či odložena řada akcí včetně Velké ceny Číny formule 1 nebo ženevského autosalonu.