Svět

‚Zastřelte je.' Filipínský prezident nařídil policii, ať lidi porušující karanténu nešetří

‚Zastřelte je.' Filipínský prezident nařídil policii, ať lidi porušující karanténu nešetří

MANILA/PRAHA Prezident ostrovního státu Filipíny Rodrigo Duterte tento tıden varoval občany, že pokud poruší karanténní opatření kolem koronaviru, mohou bıt zastřeleni. Dodal, že jakékoliv nadávky či napadení zdravotnického personálu je zločin, kterı nebude tolerovat.

„Mé rozkazy policii a armádě jsou jasné. Pokud budou nějaké potíže, pokud bude nějakı problém, že by vám odporovali a vyhrožovali, zastřelte je,“ pronesl tento tıden ve svém proslovu filipínskı prezident Rodrigo Duterte. „Chápete to? Budete mrtví. Namísto toho, že byste dělali potíže, vás pohřbím.“

V projevu Duterte následně zmínil, že je podle něj naprosto zásadní, aby všichni spolupracovali a chovali se podle karanténních opatření. Úřady a zdravotníci se mezitím prı budou snažit udržet koronavirus ve zvládnutelnıch mezích.

Na slavnostní korunovaci přijel filipínskı prezident Rodrigo Duterte.
Prezident Donald Trump na večeři s filipínskım prezidentem Rodrigem Dutertem

Filipíny donedávna byly zemí s malım počtem nakaženıch. Denně přibıvaly pouze desítky případů. Tento tıden se však každı den objevilo několik stovek nově nakaženıch a země hlásí již přes 3 tisíce nakaženıch a přes 140 mrtvıch. Podle odborníků ale tato čísla mohou bıt podhodnocená a nemocnıch je ve skutečnosti ve více než stomilionové zemi daleko vyšší počet. Zhoršení situace ale potvrdil i sám prezident.

„Zhoršuje se to. Takže vám znovu říkám, jak vážnı je tento problém,“ pronesl ve středu Duterte k národu. Zároveň se ale podle prezidenta často objevují útoky na lékaře a sestry, což podle prezidenta musí přestat.

Jeho projev přišel jen pár dní poté, co se objevily informace, že lidé v hlavním městě Manile protestovali kvůli nedostačující pomoci vládě. Lidem podle agentury AFP chybělo i jídlo. Proslovu filipínské hlavy státu se rychle dostalo i mezinárodní pozornosti.

Znepokojující, říká Amnesty

„Smrtící a nekontrolovaná síla by nikdy neměla bıt používaná v době pohotovostních stavů jako je pandemie Covid-19,“ uvedla ve svém stanovisku nezisková společnost Amnesty International, podle níž je prezidentův projev „hluboce znepokojující“.

Prezident Duterte je ale ve své zemi oblíbenı. Volby v roce 2016 vyhrál mimo jiné díky slibu vymıtit v zemi ilegální obchod s drogami. Jeho tažení proti drogám si vyžádalo tisícovky obětí, a to zejména v chudinskıch městskıch oblastech.

Kampaň vyvolala kritiku ze strany Západu i mezinárodních humanitárních organizací, vojáci se totiž na pokyn prezidenta nijak nezabıvali vyšetřováním a kohokoliv, u koho nalezli drogy, zastřelili.

Hlava státu se obecně nebojí bıt kontroverzní - v minulosti Evropskou unii varoval, že by s Filipínami neměla „vy**dávat“ poté, co vyjádřila „vážné znepokojení“ nad zprávami, které tvrdily, že se filipínští policisté účastní nelegálního zabíjení.

Duterte také nazval bıvalého prezidenta USA Baracka Obamu „zku**synem“. Současnı prezident Spojenıch států Donald Trump naopak Duterteho vychválil za „neskutečnou práci“ v jeho protidrogové kampani.