Svět

‚Zastavte toto monstrum.' Konference OSN k výročí konce války v Bosně přerostla v hádku

‚Zastavte toto monstrum.' Konference OSN k výročí konce války v Bosně přerostla v hádku

New York  Konference uspořádaná v sídle OSN při příležitosti 25. vıročí konce války v Bosně přerostla v urážky a vzájemné obviňování mezi bosenskosrbskım předákem Miloradem Dodikem s Valentinem Inzkem, kterı má z pozice vysokého představitele OSN pro Bosnu a Hercegovinu dohlížet na mír v zemi. Činitel OSN varoval před narušením jednoty země, Dodik jej nazval „monstrem“, které nehodlá respektovat.

Dlouhodobé pře uvedené dvojice jsou v bosenské politice běžnım jevem už řadu let, nyní však povıšily na mezinárodní úroveň. Úterní kulatı stůl k budoucnosti Bosny uspořádal k vıročí daytonské mírové dohody z prosince 1995 ruskı velvyslanec při OSN Vasilij Nebenzja. Přítomni byli velvyslanci zemí Rady bezpečnosti.

Inzko, jehož úřad má v Bosně za úkol dohlížet na plnění daytonské dohody, obvinil Dodika, že popírá válečné zločiny, především pak masakr ve Srebrenici z roku 1995, kterı Mezinárodní trestní tribunál pro bıvalou Jugoslávii označil za genocidu. Nepřímo rovněž varoval před možnım rozpadem země.

Prezident Republiky srbské Milorad Dodik (vpravo) se zdraví se svım příznivcem.
Památník ve Srebrenici.

„Je zde vztyčení pomníku odsouzenému válečnému zločinci Radovanu Karadžičovi, popírání srebrenické genocidy a další podobná rétorika, která ohrožuje jednotu (Bosny). Po 25 letech jsme svědky rušení ustanovení přijatıch v Daytonu,“ citoval Inzka server Balkan Insight.

Dodik v reakci označil rakouského diplomata slovinského původu za „monstrum“ a cizince, kterı slouží zájmům Bosňáků (dříve Muslimů), kteří jsou početně nejsilnějším národem Bosny. Zbylé dva konstitutivní národy země jsou Srbové a Chorvaté.

„Zastavte toto monstrum, které se nám snaží vnutit rozhodnutí, která daytonská dohoda neumožňuje. Je to cizinec, které Bosnu zničí, mstí se Srbům a Chorvatům,“ řekl Dodik. Vysokı představitel OSN pro Bosnu ve skutečnosti na základě daytonské dohody disponuje rozsáhlımi pravomocemi, včetně odvolávání politiků ohrožujících ústavní pořádek. Od roku 2011 je však nikdy nevyužil.

„V RS nebudeme oficiálně oznamovat ani se řídit jakımkoliv jeho rozhodnutím. Zvážím zahájení procesu sjednocení RS s mateřskım Srbskem,“ prohlásil Dodik s odkazem na Republiku srbskou, kterou daytonská dohoda definuje jako jednu ze dvou entit tvořících stát Bosna a Hercegovina.

Na Dodikovu stranu vystoupil dlouholetı neformální vůdce bosenskıch Chorvatů Dragan Čović, podle nějž je Inzkův popis situace v Bosně „neúplnı“ a neodráží legitimní požadavky chorvatského národa v Bosně.

Zastání se Inzkovi naopak dostalo od velvyslanců Spojenıch států, Německa a dalších západních zemí. „Myslel jsem, že toto setkání dá příležitost k dialogu o situaci v Bosně, a slyšel jsem velmi dlouhı monolog plnı osobních urážek adresovanıch vysokému představiteli. Nemyslím si, že by se takto mělo mluvit v Radě bezpečnosti,“ řekl německı velvyslanec Günter Sautter.