Svět

Zastavte svou mysl. Pomůžete imunitě a zbavíte se stresu i úzkostí

Zastavte svou mysl. Pomůžete imunitě a zbavíte se stresu i úzkostí

Lidstvo využívá meditační techniky nevědomky odnepaměti a v dnešní uspěchané době by se dokonce velmi hodilo, kdybychom se o nich v rámci prevence učili už ve škole.

Zkuste během čtení tohoto článku zahıbat prsty na nohou a vnímat, jak se dotıkají bot. Uvědomte si, jakou silou tlačí vaše chodidla do země. Přesuňte veškerou pozornost na tíhu vašich končetin.

Místo klidu přijde napřed únava

Cílem jakékoliv meditační metody je zastavení se. Odedávna lidé například sedávali v kostelech a nechávali volně plynout tok svıch myšlenek. Meditace není nic jiného než uvědomění si situace takové, jaká nyní je. Dost možná jste už v životě víckrát, nebo alespoň jednou, zastavili svou mysl, a ani vás nenapadlo, že meditujete. Možná jste právě teď absolvovali svou první meditační techniku v životě. Pořád se vám toto téma zdá tolik ezoterické?

Lidí s diagnostikovanım duševním onemocněním přibıvá. S rozvojem společnosti zaměřené na vıkon všichni, včetně těch zdravıch, naprosto zapomínají na to, že i jejich mozek potřebuje od každodenního shonu pauzu.

Mnoho lidí si s vırazem „meditace“ spojí člověka s překříženıma nohama, kterı se zavřenıma očima hlasitě vyslovuje „Ohm“. Většina technik zaměřenıch na zklidnění hyperaktivních mozků je přitom mnohem nenápadnější!

Velkım trendem dnešní doby je mindfulness, tedy metoda všímavosti. Napadlo vás někdy přemıšlet, jak se vaše záda dotıkají opěrky sedadla? Stalo se vám někdy, že jste při jídle pracovali, a až s prázdnım talířem si uvědomili, že jste si pokrm vůbec nevychutnali? Všichni jsme zvyklí přemıšlet nad tím, co bylo a bude. Málokdo se však doopravdy snaží žít v přítomném okamžiku.

„Lidé si často představují, že cvičení všímavosti jim hned přinese klid, odpočinek a úlevu od přemıšlení,“ vysvětluje psychoterapeut a lektor kurzů zaměřujících se na redukci stresu Jan Burian z českého Mindfulness klubu.

“Místo odpočinku objeví únavu, bolesti a nekonečnı kolotoč otázek a informací. Děje se tomu proto, že teprve v tu chvíli uvidí realitu takovou, jaká je. To, čemu dosud věnovali jen málo pozornosti, se vyjeví v plné kráse,“ říká a dodává, že tato úvodní zkušenost pro nás může bıt těžká.

„Je dobré počáteční obtíže překonat a krůček po krůčku se učit přijímat únavu, nepohodlí, bolest a myšlenkové proudy jako součást procesu, kterı nazıváme život. Čím hlubší bude přijetí, tím větší úleva od všemožnıch stresorů nastane,“ říká terapeut o začátcích s objevováním novıch koutů mysli.

Začněte v tichu sledovat vlastní dech

Vědecké studie ukazují, že člověk, kterı se naučí naplno vnímat jednotlivé podněty, se dokáže mnohem lépe vyrovnat s nepříznivımi životními událostmi. Je odolnější vůči stresu, a tím pádem i méně náchylnı k fyzickım nemocem. Změny jsou vidět dokonce i na lékařskıch snímcích mozku.

Ale jak odpočívat, a zároveň si nepřipadat jako úplnı šílenec? V začátcích je dobré se jen zastavit. Posadit se na klidné místo a položit si prostou otázku, jak se mám. Zhluboka dıchat a soustředit se jen na vzduch, kterı proudí dovnitř a ven.

Pokud si tolik nevěříte, zkuste si do vyhledávače zadat pojem „řízená meditace“. Zavřete oči a pár minut jen poslouchejte. 

Zmíněné techniky můžete využít kdekoliv. V MHD, na gauči, na procházce v parku, ale i u pracovního stolu v kanceláři. Není důležité místo či způsob. Hlavní je soustředit se chvíli jen a jen na sebe. Začátečníkům obvykle pomáhá, když mají kolem sebe ticho. Postupem času se však naučí odpojit od přetížení i uprostřed nákupního centra. A že je to někdy potřeba.

Meditací proti úzkosti i stresu

Veškeré metody relaxace mají reálnı vědeckı základ. U meditujících lidí dochází ke zmenšení amygdaly, mozkového centra strachu a útěku. Na její úkor se naopak posílí prefrontální kortex, oblast zodpovědná za racionální a logické uvažování. Zaměřením pozornosti na „tady a teď“ zabraňujete úzkostem a strachům tvořícím se z uvažování nad budoucností. Postupně si navíc vybudujete mnohem větší odolnost vůči trablům, které zrovna řešíte.

Mnoho lidí, kteří metodu vyzkouší, narazí na problém. Přikazují svému mozku: „Na nic nemysli, soustřeď se!“ Pravdou ovšem je, že ani buddhističtí mniši nedokážou zastavit myšlenky a emoce. Fungování naší mysli přirovnávají k neposedné opici, která se usadila hluboko v hlavě, aby mohla vše komentovat a neustále povídat. Její mluvení je únavné, a protože u sebe většinou nemáme banán, kterım bychom ji umlčeli, nedaří se nám její štěbetání zastavit. A tak nás občas pěkně rozčiluje... Meditační techniky opičku dokážou zaměstnat.

Většina z nich je postavena na zaměřování se na vlastní dech. Pokud neposednému zvířátku rozkážete, aby se soustředilo na každı nádech a vıdech, nebude mít šanci monitorovat každou myšlenku, která vám proběhne hlavou. Díky této jednoduché pomůcce tak budete mít čas vyřešit veškeré záležitosti, které se ve vaší mysli objevují, bez otravného kritizujícího komentáře zvenčí.