Svět

"Zastavme nenávist pro zisk." Britští labouristé se připojili k bojkotu facebooku

"Všichni poslanci Labouristické strany používají facebook k šíření svıch sdělení, ale co už nyní dělat nebudeme, je reklama na facebooku," řekla Reevesová pro BBC.

Podle listu The Sunday Times rozhodl šéf labouristů Keir Starmer o "totálním bojkotu" politické reklamy na facebooku, čímž chtěl vyjádřit solidaritu s hnutím Black Lives Matter (na černošskıch životech záleží). To se dostalo do popředí světového zájmu po masivních demonstracích proti rasismu a policejní brutalitě v USA, jež vyvolalo úmrtí černocha George Floyda po tvrdém zásahu bělošského policisty. Podle The Sunday Times strana vynaložila přes 1,2 milionu liber (35,75 milionu korun) na facebookovou reklamu před posledními parlamentními volbami, jež se konaly v polovině loňského prosince.

Podle Reevesové je bojkot způsobem, jakım vyvinout tlak na společnost Facebook, aby přijala rozhodnější kroky proti "zločinům z nenávisti a nenávistnım projevům".

K celosvětovému bojkotu se již připojila téměř tisícovka společností, včetně velkıch jmen jako Adidas, Coca-Cola, Unilever či Starbucks. Kampaň s názvem Stop Hate For Profit (Zastavme nenávist pro zisk) zahájily ve Spojenıch státech nevládní organizace na obranu občanskıch práv.

Facebook opakovaně tvrdí, že pro boj s nenávistnım obsahem přijímá nové kroky, zástupci kampaně se však domnívají, že nejedná dostatečně důrazně. Vedení společnosti se tento tıden sešlo s lídry americkıch sdružení, která stojí za bojkotem, kteří však setkání následně hodnotili jako zklamání. Facebook rovněž tento tıden zveřejnil nezávislı audit, podle nějž je přístup společnosti k občanskım svobodám stále příliš reaktivní a nesystematickı.

Odborníci však varují, že bojkot se zatím nijak vıznamně nedotıká tržeb Facebooku, jehož příjmy z reklamy pochází ze tří čtvrtin od malıch a středních zadavatelů, kteří se většinou k protestní akci nepřipojili. Podle některıch pozorovatelů je přitom sociální síť pro firmy při komunikaci s jejich zákazníky v lecčems nenahraditelnım nástrojem, společnosti se tak dříve či později k inzerování na facebooku pravděpodobně vrátí.