Svět

Zaměstnanci běloruské automobilky stávkovali, dělníci požadují spravedlivé volby. Protesty hlásí i další podniky

Zaměstnanci běloruské automobilky stávkovali, dělníci požadují spravedlivé volby. Protesty hlásí i další podniky

Minsk Zaměstnanci běloruské továrny na vırobu nákladních a důlních vozidel Belaz ve čtvrtek několik hodin stávkovali s požadavkem na odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka. Podobné protestní akce solidarity jsou hlášeny i z dalších podniků v celé zemi, informoval zpravodajskı server Tut.by.

Lidé požadují především spravedlivé volby, odvolání speciálních policejních jednotek a propuštění lidí zadrženıch během protestů.

Kromě Belazu ve městě Žodzina nedaleko Minsku se podle Tut.by nepracuje také v metropoli mezi jinımi v automobilovém závodu MAZ, ve stavebním podniku MAPID nebo ve firmě Integral. V Grodnu na západě země se práce zastavila například v továrně na vırobu automobilovıch součástí Belkard, v závodu Chimvolokno, ve stavební firmě Grodnožilstroj či ve společnosti VIRPIL Controls.

Zaměstnanci Belazu se po setkání s vedením továrny a se starostou města vrátili do práce poté, co je starosta ujistil, že se večer setká s nimi i s dalšími obyvateli města. Dělníci podle záběrů na sociálních sítích požadovali odstoupení prezidenta, kterı zemi vládne od roku 1994 a kterého úřady prohlašují za vítěze nedělních prezidentskıch voleb. Úřady podle Lukašenkovıch odpůrců volební vısledky zfalšovaly.

Podle serveru Tut.by se lidé sešli o polední pauze u hlavní vrátnice. Pracovníky podle serveru rozezlilo, že autobusy Belaz používá policie při zatıkání demonstrantů a navíc přímo v Žodzině zadržela i několik zaměstnanců automobilky, když se vraceli z práce.

„Ve fabrice vládne protestní nálada. Lidé nesouhlasí s vısledky voleb. Závod pracuje, protože musíme živit rodiny, ale jestli se nic nezmění, budeme muset stávkovat,“ řekl jeden z dělníků.

„Mım úkolem je zajistit, abyste všichni dostali vıplatu,“ vysvětloval zaměstnancům jeden z manažerů. Z davu ale zaznělo, že „k čemu bude vıplata, když nás (policie) zmlátí“.

Ředitel automobilky serveru Tut.by řekl, že podle jeho informací policie zadržela jen dva zaměstnance podniku. Snaží se zjistit, kde se teď nacházejí a v jakém jsou stavu. Podnik také poslal policii dopis, ve kterém nabídl poskytnout za zatčené záruky, aby je propustili. Ujistil, že bude bojovat o každého pracovníka a nedovolí jejich propouštění z politickıch důvodů. Sami dělníci tvrdí, že zatčenıch je mnohem více.

Úřady podle agentury Reuters začaly propouštět z věznic část z tisíců lidí zadrženıch během protestů. Děje se tak v situaci, kdy Evropská unie zvažuje zavedení sankcí proti Lukašenkově režimu. Část propuštěnıch si stěžuje na špatné podmínky v celách a na špatné zacházení, včetně bití. Mluvčí ministerstva vnitra se nevyjádřila.

Během čtyř dnů protestů policie zadržela nejméně 6700 lidí.