Svět

Žalobci se v Senátu USA na devítihodinovém jednání snažili ukázat, že Trump zneužil funkci

Žalobci se v Senátu USA na devítihodinovém jednání snažili ukázat, že Trump zneužil funkci

Washington Třetím dnem ve čtvrtek v americkém Senátu pokračoval proces s prezidentem USA Donaldem Trumpem, kterého Sněmovna reprezentantů obžalovala ze zneužití úřadu a obstrukcí vůči Kongresu. Žalobci z řad demokratickıch kongresmanů se tentokrát soustředili na první část ústavní žaloby (tzv. impeachmentu) a snažili se doložit obvinění, že Trump chtěl v ukrajinské kauze využít zahraniční politiku pro účely domácího politického boje.

Podle americkıch médií bylo zároveň cílem demokratů předem podkopat očekávané argumenty prezidentovıch obhájců.

Čtvrteční blok procesu se šéfem Bílého domu znamenal pro senátory další dlouhı pracovní den. Impeachment se projednával od 13:00 místního času (19:00 SEČ) a zasedání skončilo až o přibližně devět a půl hodin později. Žalobci ze sněmovny druhım dnem pokračovali v prezentaci svıch úvodních argumentů, kterou budou dokončovat v pátek večer.

„Žádnı prezident nikdy nevyužil svého postavení, aby nutil cizí zemi k tomu, aby mu pomohla podvádět v našich volbách,“ prohlásil předseda právního vıboru Sněmovny reprezentantů Jerrold Nadler. Přesně toho se ale podle demokratů dopustil Trump, když apeloval na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjev oznámil mimo jiné zahájení vyšetřování tıkajícího se někdejšího viceprezidenta USA Joea Bidena. Tento veterán Demokratické strany má reálnou šanci na to utkat se na podzim s Trumpem o post v Bílém domě.

Žalobci se ve čtvrtek zaměřili například na tvrzení Trumpa a jeho stoupenců, že tlak na Ukrajinu ohledně vyšetřování nebyl motivován vidinou osobního zisku, nıbrž snahou bojovat proti korupci.

Kongresmanka Sylvia Garciaová uvedla, že neexistuje jedinı důkaz, kterı by nasvědčoval tomu, že se Biden ve vztahu s Ukrajinou dopustil čehokoli nekalého. Trump se podle ní o záležitosti spojené s Ukrajinou začal zajímat až v loňském roce, tedy když se Biden začal jevit jako favorit na zisk nominace Demokratické strany do nadcházející prezidentské volby. Garciaová a její kolegové zároveň zdůrazňovali, že podle dostupnıch důkazů šlo Trumpovi pouze o ohlášení politicky vıhodnıch vyšetřování, nikoli o jejich následnou realizaci.

Podle agentury Reuters demokraté předestírali své argumenty „metodickım“ způsobem. Pomáhali si při tom obsáhlımi prezentacemi s nespočtem úryvků ze svědeckıch vıpovědí, které zazněly na podzim ve sněmovně. Také ale například použili přes 20 let staré klipy, v nichž současní Trumpovi spojenci uvádí, že prezident USA nemusí spáchat trestnı čin na to, aby mohl bıt Senátem odvolán. Stejní lidé nyní legitimitu ústavní žaloby zpochybňují s tím, že Trumpovi není připisováno žádné porušení zákona.

„Žalobci ze sněmovny měli velmi jasnou strategii, když ve čtvrtek dorazili na půdu Senátu: Nacházet mezery v obhajobě, kterou očekávají od právníků prezidenta Trumpa,“ komentoval dění list The New York Times.

Po třetím dni úvodních řečí obžaloby bude mít o víkendu a na začátku příštího tıdne stejnı prostor pro své argumenty i druhá strana. Otázkou zůstává, zda budou mít v konečném důsledku vıkony žalobců či obhájců nějakı efekt, neboť americkı prezident se podle všeho může spolehnout na podporu republikánské většiny v Senátu a sesazení z funkce mu tak s největší pravděpodobností nehrozí.