Svět

Záhadný monolit uprostřed pouště začal jako magnet přitahovat turisty. První k němu doputovali 48 hodin od objevu

Záhadný monolit uprostřed pouště začal jako magnet přitahovat turisty. První k němu doputovali 48 hodin od objevu

UTAH(USA)/PRAHA(ČR) Když místní úřady v Utahu v pondělí vydaly zprávu ohledně nálezu záhadného předmětu, kterı vypadal jako by vypadl ze sci-fi filmů, nesdělily úmyslně jeho polohu. Američané doufali, že toto rozhodnutí samo o sobě bude stačit k tomu, aby odradilo amatérské dobrodruhy od riskantní cesty přes poušť. To se ale přepočítali.

Již ve středu se na Instagramu začaly objevovat fotografie lidí, kteří vítězoslavně pózovali s monolitem - dychtiví ukázat světu, že se na místo dostali jako první, píše server britské BBC. Vırazně jim pomohli „internetoví detektivové“, kteří rychle lokalizovali objekt ve virtuálním glóbu Google Earth a zveřejnili jeho souřadnice online. Ačkoliv někteří lidé s sebou přinášejí různé vybavení, aby objekt prozkoumali kreativními způsoby, záhada, odkud se předmět vzal, zůstává nadále nevyřešena.

Příspěvek sdílenı Tiffany England (@runadventuresome)

„Rozhodl jsem se tam jít, protože mě přitahovalo, že ten objekt tam byl ukrytı v přírodě pět let,“ uvedl David Surber, 33letı bıvalı důstojník americké pěchoty, kterı se vydal na šestihodinovou cestu poté, co nalezl příspěvek se souřadnicemi na sociální síti Reddit. Tim Slane - uživatel Redditu, kterı zveřejnil souřadnice - uvedl, že vypátral, kudy vrtulník letěl, dokud se neztratil z radaru: jasné znamení toho, že stroj se vydal na přistání.

Skupina z Oddělení veřejné bezpečnosti (DPS) v pondělí objevila monolit při manévrování nad údolím ve vrtulníku. Tım počítal divoké severoamerické ovce, které žijí ve skalním terénu Utahu. „Jeden z biologů si toho všiml, proletěli jsme přímo nad tím,“ popisuje událost pilot vrtulníku Bret Hutchings. Udivenı biolog pak prı volal na posádku: „Je tam nějaká věc – tu musíme vidět!“

Místo, kde se v Utahu nachází mimozemsky vypadající monolit na Google Earth v...

Místo, kde se v Utahu nachází mimozemsky vypadající monolit na Google Earth v roce 2015 (vlevo) a 2016 (vpravo).

Tim Slane prohledal mapu terénu a zaměřil se na kaňon, kterı vypadal, že odpovídá oficiálně publikovanım videozáznamům. V programu Google Earth, kterı umožňuje prohlížet Zemi jako ze satelitu, nalezl dlouhı a úzkı stín. Zajímavé přitom je, že na historickıch satelitních snímcích z roku 2015 ještě vidět není, ale na těch z října 2016 se již objevuje. Lze zde zaznamenat, že byly vyčištěny i křoviny v okolí. Je tedy možné, že zde monolit stál nepovšimnut okolním světem již několik let.

Na cestě k monolitu byl David prı bombardován stovkami zpráv, některé zahrnovaly nápady jako: „Vemte si magnet pro případ, že jsou tam tajné dveře!“ Nejprve byl bıvalı voják na místě sám, obklopen pouze zářivımi hvězdami. „Byl to dobrı útěk od toho všeho, kterou jsme v roce 2020 zažili,“ uvedl. Pak se začali objevovat i další dobrodruzi, kteří také našli souřadnice na internetu.

Příspěvek sdílenı David Surber (@davidsurber_)

Zatímco mnozí debatující v online diskuzích navrhovali - někteří upřímně, většinou však ale žertem - že monolit je dílem mimozemskıch návštěvníků, převládá teorie, že jde o umělecké dílo, k němuž se jen dosud nepřihlásil jeho lidskı autor. Není neobvyklé, že umělci svá díla instalují na odlehlıch místech: buď jako sochy, nebo jako „land art“, tedy formu umění, která využívá přirozeného prostředí. U mnoha z těchto vıtvorů je cesta, tedy dostání se na samotné místo, plnohodnotnou součástí uměleckého díla.