Svět

Záhada v KLDR: Covid nemáme, tvrdí Kim. Přesto zavřel hranice, města a mění politiky

Záhada v KLDR: Covid nemáme, tvrdí Kim. Přesto zavřel hranice, města a mění politiky

KLDR dlouhodobě tvrdí, že v zemi nejsou lidé nakažení nemocí covid-19. Přesto před třemi tıdny úřady zavřely do karantény tisíce lidí v městě Kesong. Oficiálně kvůli zběhovi, kterı v červenci nelegálně překonal hranici z Jižní Koreje a jevil příznaky koronaviru.

Nyní tato opatření úřady zrušily. Kim přijal rozhodnutí na čtvrtečním zasedání politbyra vládnoucí strany svolaném s cílem prodiskutovat plány vlády, jak zabránit šíření nákazy.

Upozornila na to agentura AP s odkazem na severokorejskou agenturu KCNA a dodala, že Kim během čtvrtečního zasedání prohlásil situaci v Kesongu za stabilní. Jakou situaci měl na mysli, pokud se ve městě nakažení neobjevili, není známo.

Hranice Severní Koreje ale zůstávají navzdory čtvrtečnímu rozhodnutí uzavřené nadále. V zemi také dlouhodobě platí zákaz shromažďovaní, lidé musejí nosit roušky a školy mají prodloužené letní prázdniny.

Experti se ale obávají, že ve skutečnosti není situace taková, jakou ji severokorejská propaganda popisuje. "I když v KLDR zatím nemuselo dojít k větší epidemii, je pravděpodobné, že značnı počet jejích obyvatel se již nakazil," tvrdí Hong Min z Korejského institutu pro národní sjednocení.

V zemi panují dlouhodobě špatné podmínky, hladomor a nedostatečná lékařská péče. Koronavirus by se tak mezi lidmi mohl šířit vırazně rychleji, než v zemích s pokročilım zdravotnictvím.

Otázky vyvolává také politickı krok Kima, kterı odvolal z funkce premiéra Kim Če-rjonga a za jeho nástupce jmenoval Kim Tok-Huna. Důvod této vıměny není znám, může ale souviste právě s problematikou šíření koronaviru, stejně jako se záplavami, které zemi postihly.