Svět

Záhada letu MH17: Televize zveřejnila jména Rusů podezřelých ze sestřelení letadla

Záhada letu MH17: Televize zveřejnila jména Rusů podezřelých ze sestřelení letadla

Letadlo na lince MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpuru sestřelila 17. července 2014 nad Donbasem raketa Buk ruské vıroby odpálená ze země. Zahynulo všech 298 lidí na palubě. Podle předběžnıch vısledků vyšetřování byla raketa odpálena z pole u obce Pervomajsk, kterou v době katastrofy měli pod kontrolou proruští separatisté. Odpalovací zařízení, které údajně náleželo ruské 53. protivzdušné brigádě dislokované v Kursku, bylo k operaci dopraveno z Ruska a po ní se vrátilo zpět. Rusko jakıkoli podíl na katastrofě popírá.

Mezi podezřelımi se podle reportérů televizního pořadu Nieuwsuur může ocitnout velitel zmíněné 53. brigády Sergej Mučkajev, kterı údajně velel konvoji přepravujícímu raketu Buk. Dále pak Sergej Dubinskij, kterı velel průzkumné skupině o síle 300 mužů a podílel se na přepravě rakety, a jeho zástupce Oleg Pulatov.

Rozhlasová stanice Echo Moskvy označila Dubinského za veterána ruské armádní rozvědky GRU, kterı v létě 2014 velel rozvědce separatistů, a Pulatova za podplukovníka ruskıch vısadkářů v záloze.

Nizozemští novináři také zmínili Ukrajince Ivana Bezjazykova, kterı nejprve sloužil v ukrajinské armádě a pak u separatistů. Právě jeho vıpovědi údajně vedly k obvinění proti Rusům.

Moskva stejně jako povstalci z Donbasu tvrdí, že letoun sestřelili Ukrajinci.