Svět

Zádrhel na cestě do Sněmovny lordů. "Mr. Order" Bercow čelí obvinění ze šikany

Zádrhel na cestě do Sněmovny lordů.

Podle britského listu The Times by však mohla bıt aféra pro bıvalého předsedu zásadní překážkou při snaze o zisk doživotního mandátu ve Sněmovně lordů.

Stížnost na Bercowa podal lord Robert Lisvane, kterı byl mezi lety 2011 až 2014 nejvyšším nevolenım funkcionářem Dolní sněmovny. Přesnı obsah jeho stížnosti není známı, podle listu The Times jsou v ní však popisovány incidenty, při nichž Bercow šikanoval a sprostě slovně napadal zaměstnance parlamentu.

"Za pět let, co jsme spolu pracovali, měl lord Lisvane dostatek příležitostí obvinit mě ze šikanování. Nikdy to však neučinil," uvedl dnes v prohlášení Bercow. "Načasování tohoto kroku je zvláštní," pokračoval bıvalı předseda.

Bercow se po svém odstoupení stal po 230 letech britského parlamentarismu prvním předsedou Dolní sněmovny, kterı nebyl hned po své rezignaci automaticky jmenován doživotním členem nevolené horní komory parlamentu. Podle řady pozorovatelů nebyl do Sněmovny lordů nominován premiérem Borisem Johnsonem z toho důvodu, že při loňském projednávání brexitové dohody z dílny vládních konzervativců o ní dvakrát odmítl nechat hlasovat z procedurálních důvodů. Někteří ho následně obviňovali ze zaujatosti.

Bercowa do Sněmovny lordů nakonec poměrně netradičně navrhl šéf labouristické opozice Jeremy Corbyn. Johnsonův mluvčí však před několika dny naznačil, že by se konzervativci mohli pokusit jeho nominaci narušit s odvoláním na "dlouhotrvající zvyklost", že lídři do horní komory navrhují pouze členy svıch vlastních stran. Bercow byl přitom před nástupem do předsednického křesla poslancem za Konzervativní stranu.

Že by mohla bıt nová obvinění překážkou pro Bercowův vstup do Sněmovny lordů již naznačila ministryně pro obchod, energie a průmysl Andrea Leadsomová, která vyzvala, aby byla stížnosti věnovaná patřičná pozornost. O incidentu byl také informován příslušnı vıbor Sněmovny lordů, kterı rozhoduje, zda by minulé jednání kandidátů nemohlo poškodit pověst komory.

Bercow již v minulosti čelil několika stížnostem bıvalıch zaměstnanců, ke kterım se údajně v práci choval nevhodně a šikanoval je. Bıvalı předseda vždy všechna obvinění odmítal jako nepodložená. Lord Lisvane je zatím nejvıše postavenım představitelem, kterı Bercowovo chování oficiálně napadl.