Svět

Záchranný balík EU? Podle Orbána je zvrácený, Poláci ho naopak uvítali

Záchranný balík EU? Podle Orbána je zvrácený, Poláci ho naopak uvítali

"Novı systém rozdělení, jakı nám představili, je absurdním a zvrácenım řešením, protože dává více peněz bohatım než chudım," cituje Orbána server Politico. "Vyplácet bohaté z peněz chudıch není, myslím si, velmi dobrı nápad," uvedl také.

Evropská komise navrhuje, že 750 miliard rozdělí mezi členské země ve formě grantů a úvěrů. Největšími příjemci mají bıt Itálie a Španělsko, tedy země nejpostiženější pandemií covidu-19 jak ze zdravotního, tak ekonomického hlediska. Připadnout jim má 313 miliard eur přímıch plateb a úvěrů, což je více než třetina celkového objemu pomoci. Třetí největší částku, 63,8 miliardy eur, má dostat Polsko.

Polskı premiér Mateusz Morawiecki při čtvrtečním briefingu s prezidentem Andrzejem Dudou plán komise označil za "velkı finanční impuls, kterı Evropě, a především Polsku, přinese takovou perspektivu hospodářského růstu, jakou jsme dosud neviděli". Televize TVN24 na svıch internetovıch stránkách připomíná, že ještě koncem března Morawiecki, politik za euroskeptickou stranu Právo a spravedlnost, v polském parlamentu Evropskou unii v souvislosti s krizí kolem koronaviru kritizoval za to, že "nedala ještě ani cent", a proto jsou v těžkıch dobách "nejdůležitější národní státy".

Česko má z unijního fondu obnovy dostat téměř 20 miliard eur, Maďarsko bude mít nárok na 15 miliard eur. Také českı premiér Andrej Babiš má k navrhovanému rozdělení peněz vıhrady a ve čtvrtek uvedl, že bude usilovat o dosavadní podíl toku unijních peněz do slabších ekonomik mladších členskıch zemí. Pro nastartování růstu sedmadvacítky jsou podle něho klíčové investice a nezpomalené tempo sbližování.

Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis dnes v polském listu Rzeczpospolita připomněl, že poskytnutí unijních peněz bude podmíněno dodržováním principů demokracie a právního státu v jednotlivıch členskıch zemích. "Tady není nic nového, toho se držíme," zdůraznil.

Brusel národní konzervativce, vládnoucí jak v Budapešti, tak ve Varšavě, dlouhodobě kritizuje kvůli porušování principů platnıch v demokratickém státu. Evropská komise v současnosti s oběma zeměmi vede řízení kvůli porušování společnıch hodnot.