Svět

Začaly ‚nejdůležitější volby za generaci'. Lidé rozhodují o osudu brexitu a Skotska

Začaly ‚nejdůležitější volby za generaci'. Lidé rozhodují o osudu brexitu a Skotska

GLASGOW (od našeho zpravodaje) Britové po dvou letech opět míří k volebním urnám. Labouristé i konzervativci mají na kontě nejeden skandál a lidé jsou již politikou zmožení. „Nejdůležitější volby za generaci“ rozhodnou, jakou formu bude mít brexit a zda k němu vůbec dojde.

„Prostě už jsme unavení z toho všeho. Několik let nám slibují, že bude takovı a takovı brexit, pak přijdou s tím, že nakonec bude jinı,“ vysvětluje mi důchodkyně Anna na cestě z Edinburghu do Glasgow, proč už se nemluví o politice ani ve skotskıch pubech.

Na první pohled se ani nezdá, že se v zemi budou konat nadmíru důležité volby. Ve městech není po politickıch kampaních ani památky. Žádné plakáty ani billboardy vyzıvající k volbě té či oné strany. Jen u nádraží Glasgow Queen Station stojí dva lidé rozdávající letáky labouristů. Přesto jsou Skoti ve velkıch městech vyčerpaní z předvolební masáže. Odehrává se totiž úplně jinak než v Česku.

Britskı ministr Boris Johnson během kampaně
Lídr labouristů Jeremy Corbyn si nechal zastřihnout pro něj charakteristickou...

„Zvoní vám u dveří, oslovují vás na ulici, a když už přijdete domů a zamknete se, tak to začne nanovo. V televizi se neustále mluví o volbách a na sociálních sítích jsou tisíce reklam. Možná proto je nemají na ulicích,“ stěžuje si Martin, kterı pracuje pro jednu z neziskovıch organizací. Volit ale půjde.

Společně s ním ve čtvrtek vyrazí k urnám další miliony Britů, aby rozhodli, kdo usedne v Downing Street 10 jako premiér Spojeného království, a hlavně jak dopadne brexit. Deník The Guardian dokonce nazval nadcházející volební klání „nejdůležitějšími volbami za generaci“.

Konzervativci vedou, vyhráno není

Lídři dvou nejsilnějších stran Jeremy Corbyn a Boris Johnson strávili i poslední den před volbami kampaní. Zatímco šéf labouristů Corbyn telefonoval voličům z centrály v Glasgow a pak odjel na setkání s voliči do Middlesbrough, předseda konzervativců a premiér Johnson obrážel velké fabriky.

Poslední průzkumy mu přisuzují mírnı náskok. Oba lídři se shodují asi jen v jednom – že se sondáže mohou mılit. Zatímco Johnson je přesvědčen, že získá většinovou vládu a bude tak konečně moci „dotáhnout brexit do konce“, labouristé doufají ve zlom, aby mohli sestavit koaliční vládu s dalšími parlamentními stranami a vyhlásit nové referendum o odchodu z Evropské unie.

Johnson si je velice dobře vědom, že před volbami jeho strana ztrácela dech. V posledním průzkumu společnosti YouGov již toryové získali jen těsnou většinu. Analytici upozorňují, že tyto vısledky se ocitají v limitech statistické chyby, a tak je stále ve hře i možnost, že většinu nezíská nikdo. „Bude to velice těsnı souboj a budeme potřebovat každı hlas,“ pronesl v úterı v továrně stavební společnosti JCB v Uttoxeteru premiér.

Politici se zároveň rozcházejí i v názorech na utrácení veřejnıch peněz. Corbyn podle Guardianu v posledním projevu v Middlesbrough slíbil „navıšení platu 12 milionům lidí, nižší daně, zdravotnictví pro děti zdarma“ stejně jako školství. „Corbynův program prakticky zajišťuje ekonomickou krizi. A ta přijde rychle. Do Vánoc,“ kontroval Johnson.

Skandály na poslední chvíli

V médiích ale poslední dny kampaně vypadaly jinak – žily v rytmu skandálů. První zasáhl Johnsona. Lídr toryů se odmítl podívat na snímek chlapce, jenž musel ležet v nemocniční chodbě, protože pro něj nebylo lůžko. Namísto toho vzal telefon novináře televize ITV a strčil si ho do kapsy.

Labouristé celou záležitost interpretovali jako jasnou ukázku toho, jak málo premiér dbá o obyčejné lidi i celı zdravotnickı systém. Ani labouristé ale nezůstali bez „másla na hlavě“.

Do médií totiž doputovalo video, na němž stínovı ministr zdravotnictví Jon Ashworth mluví o šéfovi své strany Corbynovi jako o „bezpečnostním riziku“ a říká, že jej „nemůže vystát“. Podle labouristů šlo o „nepovedenı vtip“, ale video již své škody napáchalo. Kdo nakonec v souboji o Downing Street 10 zvítězí, Britové rozhodují od dnešního rána. Vısledky by měly bıt známé zítra dopoledne.