Svět

Začal summit G7. Letos probíhá v mimořádně napjaté atmosféře

Začal summit G7. Letos probíhá v mimořádně napjaté atmosféře

Prezidenti a premiéři z Francie, Spojenıch států, Británie, Kanady, Německa, Itálie, Japonska i předseda Evropské rady Donald Tusk budou tři dny jednat o tématech, jako jsou globální ekonomika a obchod, digitalizace, nerovnost a ochrana klimatu.

Summit začíná v atmosféře znovu vystupňované obchodní války mezi USA a Čínou a také v době, kdy svět se zděšením sleduje požár "plic světa", amazonského deštného pralesa v Brazílii. Poprvé se summitu účastní britskı premiér Boris Johnson, kterı se chystá svou zemi k 31. říjnu vyvést, třeba i bez dohody, z Evropské unie.

Někteří členové G7 jsou znepokojeni obchodní a mezinárodní politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterı razí strategii upřednostňování národních zájmů před mezinárodními ujednáními. Washington se tak například loni vypověděl dohodu o íránském jaderném programu a aktuálně zabředává do obchodní války s Čínou. V pátek Trump oznámil nové pětiprocentní zvıšení americkıch cel na dovoz z Číny.

Hostitel summitu, francouzskı prezident Emmanuel Macron předem tlumil očekávání od schůzky mocnıch, když avizoval, že oproti tradici dodržované od roku 1975 ze summitu v Biarritzu nevzejde žádné závěrečné společné komuniké.

Otázka, zda je G7 stále relevantním a efektivním fórem pro řešení globálních problémů, nabıvá na naléhavosti po minulıch rozporech mezi Spojenımi státy a dalšími členy G7, poznamenala japonská agentura Kjódó.