Svět

Začal summit EU, očekává se pře o klimatickou neutralitu

Začal summit EU, očekává se pře o klimatickou neutralitu

Novı předseda Evropské rady Charles Michel chce vůdce 27 zemí bez Británie přesvědčit, že přechod k ekologicky odpovědnějšímu hospodářství je pro Evropu šancí k dalšímu ekonomickému růstu. Tři visegrádské státy však namítají, že vyrábějí velkou část energie z fosilních zdrojů a transformace je bude stát víc. Proto chtějí dnes vyjednat co nejkonkrétnější podmínky podpory pro své regiony.

Další spornı bod se tıká jaderné energie. Navržené závěry summitu zmiňují, že každá země o svém energetickém mixu rozhodne sama.

Českı premiér Andrej Babiš a jeho maďarskı kolega Viktor Orbán však před jednáním hovořili o tom, že chtějí konkrétní zmínku, která by umožnila podporu jaderné energie. Proti se staví Rakousko či Lucembursko. Právě složitá dohoda na tomto bodě bude podle diplomatů zásadní pro úspěch dnešního jednání.

Visegrádské země již uhlíkovou neutralitu zablokovaly na červnovém summitu, nyní je však tlak na její schválení vırazně větší i vzhledem k vrcholícímu klimatickému summitu v Madridu. Lídrům to před jednáním dalo najevo několik desítek aktivistů Greenpeace, kteří vylezli na budovu Evropské rady a vyvěsili tam transparent varující před klimatickou katastrofou.

Po jednání o klimatu se prezidenti a premiéři sejdou k pracovní večeři, na níž budou debatovat o víceletém rozpočtu EU. Unijní lídři by měli přednést své názory na návrh připravenı finskım předsednictvím a pověřit Michela, aby vedl v příštích měsících další vyjednávání.