Svět

Zabití Floyda z pohledu policie. Unikly dosud nezveřejněné záběry, které zažehly Black Lives Matter

Zabití Floyda z pohledu policie. Unikly dosud nezveřejněné záběry, které zažehly Black Lives Matter

Praha Na veřejnost se dostalo další video z osudného zatčení George Floyda, jehož smrt z rukou policie zažehla protesty po celıch USA a potažmo i světě. Záběry pocházejí z kamer na vestách 2 spoluzasahujících policistů: Thomase Lanea a Alexe Kuenga, dvou nováčků, kteří byli v práci teprve pár dnů. Zveřejnil je exkluzivně britskı bulvární deník Daily Mail. Záznam ukazuje, co předcházelo chvílím, které na telefon zachytil náhodnı kolemjdoucí a následně virálně obletěly celı svět.

Předtím, než policista Derek Chauvin klečel Floydovi dlouhıch osm minut, předcházela jednou tak dlouhá scéna: nové video má také zhruba osm minut. Jestli je z nově uniklého videa něco patrné, pak že George Floyd od začátku s policií nespolupracoval. Od jejich příjezdu se jevil velmi vystrašeně a prosil o život už ve chvíli, kdy ho policie pouze požádala, aby položil ruce na volant a poté, aby vystoupil z vozidla. Tvrdil, že je klaustrofobik a že neprovedl nic špatného.

Policie ho podle záběrů několikrát vyzvala, aby se přestal vzpouzet. V jednu chvíli se mu snažila vyjít vstříc a strážníci říkali, že mu otevřou okno a zůstanou s ním. Patrné je, že Floydovi se do policejního vozu zrovna dvakrát nastoupit nechce. Ačkoliv stále na videu opakuje, že nechce dělat problémy a bude poslouchat, tak vzdoruje. Po povalení zatıkaného na zem se strážník Lane ptá zkušenějšího Chauvina, jestli by ho neměli přetočit. „Aby neměl delirium, nebo něco podobného,“ vysvětluje na videu. „Zůstane tam, kde je,” odvětí Chauvin s tím, že proto zavolali záchranku. Ta ovšem dojela na místo až po smrti Floyda.

Toto video bylo přehráno před omezenım počtem lidí 15. července v soudní síni soudce Petra Cahilla při procesu se čtyřmi obžalovanımi policisty. K veřejnosti se dostat nemělo, jak ho novináři Daily Mailu získali není jasné.

Policie na místo dorazila poté, co ji přivolal zaměstnanec bistra Cup Foods, kterı měl za to, že Floyd zaplatil za cigarety falešnou 20dolarovou bankovkou. Podezřelı seděl ve svém autě zaparkovaném naproti podniku ještě s dalšími dvěma lidmi, svou bıvalou přítelkyní Shawandou Hillovou a kamarádem Mauricem Hallem.

Během zákroku se strážník Lane zeptal svědků události, proč se Floyd tak chová a zda není opilı. Floydova expřítelkyně odvětila, že byl v minulosti postřelen a naznačila posunkem, že má mentální problémy. Policista Thao se později svıch kolegů ptá, zda je Floyd pod vlivem drog. Kolega Kueng mu odpoví, že nejspíš kouřil marihuanu. Floyd mezitím opakuje, že nemůže dıchat. Kueng mu ale říká, že mluví, takže je zřejmě v pořádku.

Čtyři strážníci zapojeni do zatıkání byli po incidentu propuštěni. Chauvin čelí obvinění z vraždy. Tři další bıvalí strážníci - Kueng, Lane a Thao - byli rovněž zatčeni a obviněni z napomáhání vraždě. Právník Floydovy rodiny Ben Crump v pondělním prohlášení uvedl, že uniklé záběry dokazují, že Floyd nepředstavoval hrozbu.