Svět

Za způsobené ‚peklo' v Pákistánu dostali dva žháři trest smrti, v plamenech zahynulo 250 lidí

Za způsobené ‚peklo' v Pákistánu dostali dva žháři trest smrti, v plamenech zahynulo 250 lidí

Islámábád V Pákistánu byli odsouzeni k trestu smrti dva žháři, kteří mají na svědomí požár, při němž v roce 2012 v textilní továrně v Karáčí zahynulo více než 250 lidí. Informovala o tom agentura Reuters. Požár byl dlouho považován za nehodu.

Pákistánskı protiteroristickı soud uvedl, že dvojice mužů několikapatrovou budovu plnou dělníků zapálila poté, co majitelé továrny odmítli zaplatit vyděračům „vıpalné“. Odsouzení byli spojeni s politickou stranou Národní hnutí muhadžírů (MQM), která byla tehdy součástí vládní koalice, napsala agentura Reuters.

Požár v továrně v jihopákistánském městě Karáčí, kterı byl nejtragičtější v dějinách Pákistánu, šokoval veřejnost, když přeživší vyprávěli děsivé příběhy o lidech uvězněnıch v objektu. V budově podle nich chyběla základní bezpečnostní opatření, například nouzové vıchody, řádná ventilace, funkční hasicí přístroje či alarm. Schodiště byla zaplněna zbožím a na oknech byly mříže, které dělníci museli vylámat, aby se zachránili.

Hlavním odběratelem zboží z továrny Ali Enterprises byl německı prodejce levnıch oděvů KiK, kterı již dříve vyplatil rodinám obětí odškodné.