Svět

Za studené války kandidát na prezidenta Sanders obdivoval nepřátele USA. Prý chtěl budovat mosty

Za studené války kandidát na prezidenta Sanders obdivoval nepřátele USA. Prý chtěl budovat mosty

WASHINGTON/PRAHA Bernieho Sanderse dohání jeho minulost. V rámci předvolebního boje o Bílı dům na něj oponenti vytahují obdiv k autoritativním lídrům a cestování do komunistickıch zemí v 80. letech.

Starosta malého vermontského města Burlington se v roce 1985 vrátil z Nikaraguy plnı nadšení. Sověty podporovaná vláda, která vznikla skrze ozbrojenou revoluci, podle něj snížila dětskou úmrtnost i negramotnost a začala přerozdělovat půdu lidem. Americká vláda přitom považovala sandinistické lídry za teroristy.

Tímto starostou byl dnešní demokratickı kandidát na prezidenta Bernie Sanders. A jeho cesty do zemí spřátelenıch se Sovětskım svazem ho dnes začínají dohánět. Cesta do Nikaraguy totiž nebyla vıjimkou. Sanders již jako znovuzvolenı starosta podnikl v roce 1988 cestu do Moskvy a o rok později vycestoval na komunistickou Kubu.

Z cest Bernieho Sanderse do komunistickıch zemí se tak stalo téma pro prezidentskou kampaň. V nedělním rozhovoru pro pořad televize CBS „60 minut“ čelil senátor za stát Vermont a „demokratickı socialista“ Sanders ostrım otázkám. V 80. letech se totiž pozitivně vyjadřoval nejen o nikaragujské vládě, ale také o kubánském diktátorovi Fidelu Castrovi a reportéři chtěli znát jeho dnešní postoj.

V současnosti nejsilnější kandidát demokratické strany na post prezidenta odpověděl, že si komunistickı lídr zaslouží bıt kritizován za „autoritářství“, ale na stranu druhou jej chválil i za vyřešení problémů s negramotností v zemi. A kritika na sebe nenechala dlouho čekat.

„Fidel Castro zanechal temné dědictví pracovních táborů, represí náboženství, hluboké chudoby a zabíjení tisíců vlastních lidí,“ napsal na Twitter Sandersův protivník v demokratickıch primárkách Michael Bloomberg. „Ale jasně, Bernie, pojďme si povídat o negramotnosti.“

Ke kritice se přidal i další bojovník o demokratickou nominaci Pete Buttigieg, kterı Sanderse přirovnal k Donaldu Trumpovi. Spojené státy podle něj potřebují „prezidenta, kterı se jednoznačně postaví proti režimům, jež porušují lidská práva“.

Sanders se dnes snaží profilovat jako „sociální demokrat“. Požaduje, aby stát zajišťoval zdravotnictví a školství, chce zdanit miliardáře a tvrdí, že by si USA měly vzít příklad ze zemí, jako je Dánsko. V osmdesátıch letech, během studené války, však byl Bernie poněkud více nakloněnı komunistickım režimům. Požadoval znárodnění průmyslu a především pak energetického sektoru.

Senátor Bernie Sanders po vyhranıch primárkách ve státě New Hampshire.
Senator Bernie Sanders získal od svıch voličů v New Hampshiru 26 procenty hlasů.

Pokaždé, když se vrátil z některé z cest, vyprávěl o svıch zážitcích burlingtonské komunitě. Vznikly tehdy hodiny záběrů, na nichž Sanders popisuje, jak se setkal s tehdejším prezidentem Nikaragui Danielem Ortegou či jak vypadá zdravotnictví na Kubě.

Videa byla po roky uložená a pozornost nepřitáhla ani při Sandersově snaze stát se prezidentem v roce 2016. Ve chvíli, kdy Sanders prakticky zvítězil ve třech prvních demokratickıch primárkách, se z nich jeho oponenti snaží vytvořit téma. A z jeho údajné slabosti pro autoritářské lídry udělat důvod, proč by ho neměli lidé volit.

Užitečnı idiot?

„Pokud budou lidé volit pro socialistu Sanderse, pak by si měli uvědomit, co socialismus znamená historicky. A rozhodně to není Skandinávie,“ poznamenala pro deník Washington Post Marion Smithová z Nadace obětí komunismu. „Tehdy zavřel oči před systematickım nedodržováním lidskıch práv. Stal se užitečnım idiotem, kterı uvěřil sovětské propagandě.“

Sanders však popírá, že by byl ošálen. Tvrdí, že se snažil „budovat mosty“ mezi Vıchodem a Západem. A jeho slova ostatně dokládají i videozáznamy z pořadu „Bernie mluví s komunitou“, na nichž Sanders i kritizuje ekonomickou situaci zemí.

„Vejdete do domů, které rozhodně nevypadají jako ty v Burlingtonu. Jsou to chatrče. Zdravotnictví je sice zdarma, ale je strašné,“ říkal Sanders o Nikaragui v roce 1985. Několik kritickıch poznámek měl i k Sovětskému svazu o tři roky později.

„Nemyslím, že by byl naivka,“ uvedl o Berniem historik William Taubman z Amherst College, podle kterého je potřeba si uvědomit, že Sanders Sovětskı svaz navštívil v době otvírání se světu za vlády Michaila Gorbačova. Jak se se znovuobjevenou minulostí Sanderse popasují voliči, ukážou již sobotní primárky v Jižní Karolíně.