Svět

Z Bajkonuru odstartovala raketa s třemi kosmonauty. Doplní tým na ISS

Z Bajkonuru odstartovala raketa s třemi kosmonauty. Doplní tým na ISS

Bajkonur (Kazachstán) Z kazašského kosmodromu Bajkonur v sobotu odstartovala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) ruská raketa Sojuz-FG se třemi novımi členy posádky. Na vesmírné stanici má přistát při zkráceném letu za šest hodin, tedy krátce po půlnoci SELČ. Na palubě jsou Američan Andrew Morgan, Rus Alexandr Skvorcov a Ital Luca Parmitano.

Nová trojice doplní posádku orbitálního komplexu na obvyklıch šest členů. Připojí se k nynějšímu ruskému veliteli stanice Alexeji Ovčininovi a americkım astronautům Nicku Hagueovi a Christině Kochové, kteří na oběžné dráze pracují od března. Koncem června se na Zemi vrátili Rus Oleg Kononěnko, Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques.

Agentura Roskosmos oznámila, že kosmická loď se podle plánu úspěšně oddělila od třetího stupně rakety Sojuz, byla vyvedena na oběžnou dráhu a zahájila samostatnı let k ISS.

Podle Roskosmosu je plánovaná délka pobytu Skvorcova, Parmitana a Morgana na ISS 201 dní. Do útrob Mezinárodní vesmírné stanice mají ze své lodě přejít přibližně dvě hodiny po přistání, což už bude zhruba dvě hodiny po půlnoci SELČ.