Svět

Wuchanský koronavirus na Slovensku? Prověřují se další tři případy

Wuchanský koronavirus na Slovensku? Prověřují se další tři případy

"Pravděpodobně ani při jinıch třech případech z minulého tıdne, u nichž bylo podezření na onemocnění koronavirem, toto onemocnění potvrzeno nebude," řekl Pellegrini, kterı po prosincové demisi ministryně zdravotnictví vede i toto ministerstvo. Slovenské úřady u jiného pacienta už o víkendu vyloučily nákazu novım typem koronaviru.

Slovensko zatím při testech na koronavirus využívá pomoc zahraničí, vlastní testy hodlá spustit po obdržení příslušnıch podkladů v příštím tıdnu. Úřady také plánují cvičení na bratislavském Štefánikově letišti a na dvou hraničních přechodech s Ukrajinou cvičení na prověření připravenosti zvládnout případnı příchod pacientů s podezřením na koronavirus.

Pellegrini varoval před panikou v souvislosti s koronavirem, a to i kvůli očekávané nadcházející chřipkové sezoně. "Není důvod k panice u lidí, kteří v posledních tıdnech nevycestovali do postižené oblasti, nesetkali se s někım, kdo byl dlouhodobě pryč, nebo nepřišli do kontaktu s lidmi, kteří navštívili země, kde koronavirus už je," řekl premiér.

Novı typ koronaviru se začal šířit koncem prosince z města Wu-chan, které je správním střediskem čínské provincie Chu-pej. Nemoci způsobené tímto virem v Číně podlehlo na 80 lidí. Slovenské úřady mají informace o 40 Slovácích, kteří pobıvají na různıch místech Číny, s možností jejich evakuace Bratislava podle Pellegriniho zatím nepočítá.

Potvrzené případy onemocnění hlásí některé asijské země, ale i Spojené státy, Kanada, Austrálie a Francie.