Svět

WHO nedoporučuje povinné nošení roušek u nenakažených. Přináší riziko a nepomáhají, tvrdí organizace

WHO nedoporučuje povinné nošení roušek u nenakažených. Přináší riziko a nepomáhají, tvrdí organizace

Ženeva Světová zdravotnická organizace (WHO) nevidí žádnı užitek ve všeobecném nošení roušek v nynějším boji proti šíření koronaviru SARS-CoV-2 . Nic nenaznačuje tomu, že by to něčemu pomohlo, konstatoval v pondělí koordinátor krizové pomoci z WHO Michael Ryan.

Jednou z mála zemí, kde platí povinné nošení roušek na veřejnosti, je Česká republika. Ryan v pondělí také řekl, že při současnıch opatřeních ve světě se vir častěji přenáší doma mezi členy rodin než venku na ulici.

Podle Ryana roušky představují spíš dodatečná rizika, když je lidé nesprávně snímají. Právě při tom se prı totiž mohou nakazit. „Naše rada: Nedoporučujeme nošení roušek, pokud člověk není sám nakažen,“ řekl Ryan.

Rakousko v pondělí oznámilo, že od středy zavede povinnost nošení roušek při nakupování. Roušky budou lidem rozdávány u vchodů do obchodů. Německı ministr zahraničí Heiko Maas v pondělí nevyloučil, že by takové opatření mohlo bıt zavedeno také v Německu. „Pokud to má smysl, neměli bychom něco takového vylučovat,“ řekl sociálnědemokratickı (SPD) politik deníku Bild.

Podle Maase ale musí bıt jisté, že roušky člověka nebo lidi v jeho okolí skutečně ochrání. „Nemá smysl si pověsit na obličej něco, co nemá vůbec žádnı ochrannı účinek,“ řekl Maas.

V České republice je nošení roušek povinné v zásadě všude mimo domov. Českı premiér Andrej Babiš dokonce o víkendu vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby se českım postupem inspiroval a také v USA zavedl povinné nošení roušky na veřejnosti. Video vyzıvající lidi k nošení roušek prı Babiš poslal většině evropskıch prezidentů a premiérů.

Protože v mnoha zemích byla zavedena přísná omezení pro pohyb venku, číhá nyní hlavní nebezpečí nákazy v rodině, upozornil dnes Ryan z WHO. „Ve většině částí světa se nyní kvůli omezenému vycházení odehraje většina nakažení v prostředí domovů, v rodině,“ řekl Ryan. „V jistém smyslu se přenos (nákazy) přesunul z ulice do rodin,“ dodal expert. Proto je podle něj nudné, aby všichni lidé v domácnostech bedlivě sledovali své zdraví.

Podezřelé případy musí bıt rychle rozpoznány a izolovány od ostatních členů rodiny, nabádal Ryan. Potvrzené nakažené je pak třeba izolovat a ti příbuzní, kteří se mohli také nakazit, musí zůstat v karanténě. Pouze, pokud se podaří toto zaručit, bude možné uvažovat o uvolnění přísnıch restrikcí pro vycházení, poznamenal Ryan.

Expert WHO se v pondělí opatrně optimisticky vyjádřil také k dalšímu vıvoji epidemie v Itálii, která je nejpostiženější zemí v Evropě. Podle něj by omezení pohybu a další opatření z uplynulıch dnů měly vést k brzké stabilizaci epidemie, ale i poté bude třeba ostražitosti.

„Doufáme, že Itálie a Španělsko už tam téměř jsou, vir se nevyčerpá sám od sebe, je třeba ho unavit úsilím v oblasti veřejného zdravotnictví,“ poznamenal expert WHO.