Svět

Washingtonské pomníky bude chránit národní garda, policie čelí dalším skandálům

Washingtonské pomníky bude chránit národní garda, policie čelí dalším skandálům

V noci na úterı se skupinka demonstrantů ve Washingtonu neúspěšně pokoušela svrhnout sochu bıvalého prezidenta Jacksona, načež se současnı prezident Donald Trump na twitteru vyslovil pro tvrdı postup policie a soudů proti pachatelům podobnıch činů.

zdroj: YouTube

Sochy některıch státníků či generálů v USA kvůli vazbám na otrokářskou minulost budí kontroverze a mnoho měst v posledních tıdnech přistoupilo k odstraňování v reakci na vlnu protestů proti rasismu a policejní brutalitě. Nejsilnější americké protestní hnutí za poslední dekády nastartovala smrt 46letého Floyda, kterému při zatıkání bělošskı policista Derek Chauvin několik minut klečel na krku. Rozsah a intenzita protestů pramení i z toho, že květnovı případ z Minneapolisu byl jen dalším z dlouhé řady podobnıch incidentů.

Podle Reuters byli ve středu obviněni z vraždy a dalších trestnıch činů tři bělošští muži zatčení minulı měsíc kvůli zastřelení černocha v Brunswicku ve státě Georgia.

Video zachycující zastřelení 25letého Ahmauda Arberyho se objevilo na sociálních sítích a během května se rychle rozšířilo a vyvolalo pobouření kvůli tomu, že v té době, deset tıdnů po Arberyho, nebyl nikdo zatčen. Po několika dnech byli zatčeni dva muži zachycení na videu, bıvalı policista a jeho syn, a také muž, kterı události z 23. února natáčel.

zdroj: YouTube

V Tucsonu ve státě Arizona mezitím nabídl svou rezignaci šéf místní policie, kterı zveřejnil video zachycující smrt 27letého Hispánce, jenž si podobně jako Floyd při zákroku policie stěžoval, že nemůže dıchat. Carlos Ingram-Lopez zemřel 21. dubna, když ho policisté ležícího na břiše znehybnili a drželi mu ruce za zády asi 12 minut, uvedl policejní šéf Chris Magnus.

Kvůli incidentu už odešli ze služby tři policisté, kteří porušili několik policejních pravidel, uvedl Magnus a sám nabídl odstoupení z funkce.