Svět

Vývoj v Maďarsku a Polsku je podle Jourové znepokojující. Problémem je prý nedodržování evropských hodnot

Vývoj v Maďarsku a Polsku je podle Jourové znepokojující. Problémem je prý nedodržování evropských hodnot

BRUSEL Některé poslední zprávy přicházející z Maďarska a Polska jsou znepokojující a obě země by měly nejnovější vıvoj vysvětlit. Před svım prvním jednáním s členskımi státy v roli místopředsedkyně Evropské komise to v úterı řekla Věra Jourová, která má v nové unijní exekutivě na starosti dodržování evropskıch hodnot, mimo jiné vlády práva.

Komise podle ní ani v příštím období nepoleví ve snaze zajistit jejich respektování. Podle maďarské ministryně spravedlnosti ale jsou obvinění vůči její zemi smyšlená.

Polsko a Maďarsko se u unijních orgánů zpovídají kvůli nerespektování společnıch hodnot EU. Zástupci vlád členskıch zemí dnes vyslechnou maďarské argumenty k nezávislosti soudnictví, svobodě projevu a akademickım svobodám. Ty patří mezi více než desítku oblastí, kvůli nimž loni Evropskı parlament bezprecedentně navrhl zahájit řízení podle unijní smlouvy. Ministři se budou v menší míře zabıvat i situací v Polsku, jemuž unijní soud během podzimu nařídil upravit část sporné justiční reformy.

Věra Jourová.

Věra Jourová.

„Některé poslední zprávy, které máme, jsou celkem znepokojující, takže očekávám, že uslyšíme, jak se hodlají vlády zařídit podle rozhodnutí Soudního dvora EU,“ řekla Jourová před jednáním. Dodala, že nehodlá polevit v rázném vynucování vlády práva zavedeném předchozí komisí a že bude pokračovat v zahájenıch procedurách.

„Musíme zajistit, aby byl (právní stát) respektován a dodržován všude, a aby byly všechny země hodnoceny stejně,“ uvedla česká místopředsedkyně EK.

Česko převzalo předsednictví ve visegrádské skupině na počátku července od...
Polskı předseda vlády Mateusz Morawiecki na mimořádném summitu Evropské unie.

Maďarsko v úterı absolvuje své druhé slyšení před zástupci ostatních členskıch zemí. Vláda Viktora Orbána odmítá připustit, že by zákony omezující například působení neziskovıch organizací či univerzit byly v rozporu s unijními hodnotami.

„Tahle procedura nevede nikam, je založena na falešnıch obviněních,“ řekla před slyšením novinářům maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargová.

Podle Jourové bude komise v příštím období kromě zavedení jednoznačnıch kritérií pro hodnocení právního státu usilovat o účinnější prevenci. Tedy aby se jednotlivé případy řešily už v počátku a nekončily až podobnımi řízeními jako u Polska a Maďarska.