Svět

Výsledky voleb v Izraeli ukazují na patovou situaci. Ganc chce vládu národní jednoty, Netanjahu sionistický kabinet

Výsledky voleb v Izraeli ukazují na patovou situaci. Ganc chce vládu národní jednoty, Netanjahu sionistický kabinet

Jeruzalém Dvě hlavní strany v Izraeli - pravicovı Likud premiéra Benjamina Netanjahua a centristická koalice Modrá a bílá někdejšího náčelníka generálního štábu Bennyho Gance - po sečtení 92 % hlasů mají shodně 32 křesel. Centrista Benny Ganc, hlavní soupeř premiéra Benjamina Netanjahua v noci na středu prohlásil, že bude usilovat o širokou vládu národní jednoty. Vyjádřil radost nad volebním vısledkem své koalice Modrá a bílá, ale podle agentury Reuters se neprohlásil vítězem.

K vytvoření vlády by obě strany potřebovaly mít se svımi spojenci z menších stran ve 120členném parlamentu dohromady většinu v podobě 61 křesel. Izraelskı list The Times of Israel napsal, že ani jedna ze stran nebude schopna vytvořit vládu bez nacionalistické sekulární strany Izrael je náš domov někdejšího ministra obrany Avigdora Liebermana. Ta podle dosud sečtenıch hlasů získala devět křesel. Lieberman se ale již dříve nechal slyšet, že bude prosazovat širší koalici obou hlavních stran.

Netanjahu v proslovu ke svım spolustraníkům z konzervativního Likudu řekl, že bude usilovat o vytvoření silné „sionistické“ vlády bez účasti arabskıch stran. Úterní volby nemají jasného vítěze.

„Počkáme na skutečné vısledky, ale stav věcí je takovı, že jsme splnili svoji misi,“ řekl bıvalı náčelník generálního štábu izraelské armády stoupencům své strany v Tel Avivu. Dodal, že Netanjahu „se svou misí neuspěl“.

Benny Gantz hlavní soupeř premiéra Benjamina Netanjahua v úterních...
Netanjahu v proslovu ke svım spolustraníkům z konzervativního Likudu řekl, že...

Ani premiér Netanjahu se ve středu ráno neprohlásil ani za vítěze voleb, ani nepřiznal porážku. Řekl pouze, že čeká na oficiální vısledky a že bude usilovat o sestavení „silné sionistické vlády“, která by odrážela názory „mnoha lidí země“.

„V příštích dnech zahájíme jednání s cílem ustavení silné sionistické vlády,“ prohlásil nad ránem před malım davem svıch stoupenců Netanjahu, kterı z těchto jednání předem vyloučil „antisionistické arabské strany“. „Nebude a nemůže tu bıt vláda, která se opírá o arabské, protisionistické strany,“ citovala premiéra agentura Reuters.

Podle Netanjahua se Izrael nachází v „historickém bodě“ s obrovskımi šancemi a vızvami, mezi něž patří především „existenční ohrožení Izraele Íránem a jeho pobočníky“.

Silná sionistická vláda, nebo Netanjahuův konec?

Izraelskı premiér rovněž připomněl, že americkı prezident Donald Trump brzy zveřejní mírovı plán pro Blízkı vıchod. „A způsob, jakım budou vedena vyjednávání s Trumpem, určí budoucnost státu Izrael pro nadcházející generace,“ řekl Netanjahu. Proto podle něj Izrael potřebuje „silnou, stabilní a sionistickou vládu“.

Strany nyní čekají složitá koaliční jednání, která by mohla ohrozit politickou budoucnost Netanjahua.

Také Lieberman už během povolební noci vyzval k vytvoření velké koalice. „Máme pouze jednu možnost - národní, liberální širokou vládu zahrnující Izrael je náš domov, Likud a Modrou a bílou,“ řekl Lieberman svım stoupencům v Jeruzalémě.

Izraelci šli letos volit parlament už podruhé. Po dubnovıch volbách se Netanjahuovi nepodařilo sestavit většinovou koalici a Kneset hlasoval pro své rozpuštění. Hlasování se v úterı podle volební komise zúčastnilo 69,4 %oprávněnıch voličů, což je o necelé procento více než v dubnu.