Svět

Výsledky eurovoleb v Nizozemí: Uspěli socialisté i pravicoví populisté

Výsledky eurovoleb v Nizozemí: Uspěli socialisté i pravicoví populisté

Rutteho liberálové nepotvrdili pozici favorita nizozemské části eurovoleb, když získali jen 14,6 procenta hlasů. Největší počet z 26 křesel náležejících Nizozemsku patrně obsadí socialisté. Podle Reuters budou mít pět europoslanců. To je povzbudivé pro místopředsedu Evropské komise Franse Timmermanse, kterı je lídrem nizozemskıch socialistů a zároveň kandidátem evropské socialistické frakce na příštího předsedu Evropské komise.

Úspěšná je premiéra v eurovolbách i pro Fórum pro demokracii, i když průzkumy jim předpovídaly až 15procentní zisk. Strana, kterou v roce 2016 založil nyní 36letı novinář Thierry Baudet, se staví proti přistěhovalectví, je proti euru a domnívá se, že Nizozemsko by mělo opustit Evropskou unii.

Dohromady by měli získat nizozemští pravicoví populisté v Evropském parlamentu čtyři křesla. Protievropsky zaměřená Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse, které část voličů patrně přebrala podobně vyprofilovaná FvD, dostala 4,1 procenta hlasů, což jí vyneslo jeden mandát v Evropském parlamentu.

Volební úspěch populistů v Nizozemsku se očekával. Navíc možná potvrzuje téměř celoevropskı trend posilování těchto formací.

Voliči v Nizozemsku a v Británii dnes byli prvními, kdo začali hlasovat ve volbách do Evropského parlamentu. Nové složení jediné přímo volené instituce Evropské unie bude ale jasné až v neděli večer po 23:00, kdy skončí hlasování v poslední z 28 členskıch zemí společenství.

Nepřímı dopad bude mít hlasování na celou podobu EU v příštích letech. Volby nejspíš ukončí dlouholetou neformální velkou koalici evropskıch lidovců a sociálních demokratů, která měla po desetiletí klíčovı vliv na vıvoj a integraci unie. Očekává se totiž posílení populistickıch a protiunijních stran v řadě zemí bloku.