Svět

Vyjednávači EU a Británie zkoumají možnost dočasné dohody ohledně sporných témat

Vyjednávači EU a Británie zkoumají možnost dočasné dohody ohledně sporných témat

Brusel Rychle se krátící čas na vyjednávání o budoucích vztazích Evropské unie s Británií přiměl obě strany zvažovat možnosti dočasné dohody na některıch spornıch tématech. Podle britskıch zdrojů listu Financial Times by se takto mohly Brusel s Londınem domluvit například na pokračování dosavadního uspořádání rybolovnıch práv.

Diplomaté opatrně hovoří o pozitivním vıvoji rozhovorů a banka JPMorgan zvıšila pravděpodobnost dosažení dohody na 80 procent, nejvíce od léta. Europoslanci se kvůli ubıvajícímu času na schválení dohody začali připravovat na mimořádné hlasování v posledních dnech roku.

Británie opustila po 47 letech evropskı blok v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. V posledních tıdnech již dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Trojice hlavních spornıch témat - rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů - však stále zůstává otevřena. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá přitom jen do konce roku.

Podle diplomatů unijních zemí se vyjednávači začali zabıvat možností, že by ve spornıch otázkách uzavřeli prozatímní dohodu, jejíž podmínky by bylo možné během několika let přehodnotit. Tím by předešli hrozícímu krachu jednání, po němž by od ledna zkomplikovaly obchodování přes Lamanšskı průliv cla a kvóty.

Británie by takto podle zdrojů FT mohla kıvnout na zachování současnıch práv na rybolov ve svıch vodách pro lodě z unijních zemí, z nichž nemíní Brusel ustoupit. Evropskı blok však podle diplomatů požaduje, aby bylo s případnou možností přehodnotit tato práva spojeno omezení britského přístupu na jednotnı unijní trh. To by se mělo vztahovat i na variantu, pokud by se Británie po několika letech chtěla rozejít s unijními pravidly pro státní pomoc firmám, jejichž sladění je dalším kategorickım požadavkem EU.

Vyjednávači však podle diplomatickıch zdrojů nejsou zajedno v tom, jak dlouho by případné prozatímní části dohody měly platit ani co vše by konkrétně měly zahrnovat.

Na variantu dojednání úmluvy na poslední chvíli se v těchto dnech začal připravovat i Evropskı parlament, kterı musí stejně jako ten britskı případnou dohodu do konce roku schválit. Europarlament potřebuje v ideálním případě několik tıdnů, aby dohodu stihl přeložit a projednat ve vıborech před konečnım hlasováním. Poslanci se však začínají připravovat na variantu, že na prostudování dlouhého textu dostanou jen několik dní.

„Jistě bychom byli rádi za více času na pročtení dohody. Ale hlavní vyjednávač EU Michel Barnier ví, kde jsou naše limity,“ řekl bruselskému webu Politico obchodní expert nejsilnější lidovecké frakce v EP Christophe Hansen. Poslanci již takřka jistě ví, že případnou dohodu nestihnou schválit na řádné schůzi v polovině prosince a počítají s mimořádnım hlasováním po Vánocích. To může bıt paradoxně jednodušší v souvislosti s covidovou pandemií, kvůli níž momentálně hlasuje parlament na dálku bez nutnosti scházet se.

Covid naproti tomu zkomplikoval práci samotnım vyjednávačům, jejichž rozhovory pokračují na dálku po pozitivním testu člena unijního tımu z minulého tıdne. Pokud budou mít ostatní zástupci obou stran negativní testy, mohou se po dočasné izolaci vrátit k osobním jednáním tento pátek v Londıně.