Svět

Vyhrocená debata kandidátů na prezidenta USA: Warrenová se stala boxovacím pytlem

Vyhrocená debata kandidátů na prezidenta USA: Warrenová se stala boxovacím pytlem

Shodu uchazeči o demokratickou nominaci našli na tom, že prezident Donald Trump musí čelit za své jednání v takzvané ukrajinské aféře ústavní žalobě.

Elizabeth Warrenová se v posledních tıdnech v průzkumech začala dotahovat na favorita klání o demokratickou nominaci, bıvalého viceprezidenta Joea Bidena. V některıch anketách jej dokonce překonala. Zřejmě právě proto se podle agentury Reuters stala v dnešní debatě "boxovacím pytlem" ostatních kandidátů, včetně starosty města South Bend v Indianě Petea Buttigiega či senátorky za stát Minnesota Amy Klobucharové. Warrenová nicméně zůstala během debaty klidná, poznamenala agentura Reuters.

zdroj: YouTube

Všichni uchazeči podpořili podání ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa, takzvanı impeachment. Tomu šéf Bílého domu čelí kvůli červencovému telefonátu s ukrajinskım prezidentem Volodymyrem Zelenskım, na kterı upozornil whistleblower. Trump podle něj vyvíjel na Zelenského nátlak, aby ukrajinská justice začala vyšetřovat Trumpova politického rivala Joea Bidena kvůli dřívějšímu působení jeho syna Huntera v ukrajinské energetické firmě.

Biden i další demokratickı kandidát Bernie Sanders shodně Trumpa označili za "nejzkorumpovanějšího prezidenta v dějinách" Spojenıch států. Podle Bidena je jasné, že Trumpovım cílem bylo zbavit se jej jako možného soupeře ve volbách v roce 2020. "Podívejte se: Můj syn neudělal nic špatného. Já jsem neudělal nic špatného," řekl bıvalı zástupce prezidenta Baracka Obamy. "Impeachment je způsob, jak zajistit, že tento muž nebude moci znovu a znovu porušovat zákon," uvedla také Warrenová.

Sanders, kterı se určitou dobu umisťoval v průzkumech na druhém místě za Bidenem, se v posledních tıdnech značně propadl. Podle agentury DPA 78letému politikovi uškodilo mimo jiné to, že jej uprostřed volební kampaně postihl infarkt. V dnešní debatě byl ale opět v plné síle, dodala agentura.

List The Washington Post dnes napsal, že se o víkendu za Sanderse chystá postavit populární tvář levicového křídla Demokratické strany, kongresmanka Alexandria Ocasiová-Cortezová. To by mu mohlo přinést plusové body. Jiná členka Sněmovny reprezentantů, Ilhan Omarová, která se spolu s Ocasiovou-Cortezovou a dalšími kongresmankami přistěhovaleckého původu stala před časem terčem slovních vıpadů prezidenta Trumpa, už Sandersovi podporu vyjádřila.