Svět

Výhra Dudy ochránila polskou vládní stranu před krizí, píše tisk

Výhra Dudy ochránila polskou vládní stranu před krizí, píše tisk

Podle téměř úplnıch vısledků, jež zveřejnila státní volební komise, Dudu podpořilo přes 51 procent voličů, Trzaskowského, kandidáta opoziční proevropské Občanské platformy necelıch 49 procent.

"Díky Dudovi bude moci Kaczyński i jeho strana klidně spát po další tři roky a pokračovat v současném kurzu," píše se v analıze portálu onet.pl. Vıhra Trzaskowského by pro nynější vládu znamenala zásadní komplikaci, protože v Sejmu, dolní komoře parlamentu, nemá dostatek poslanců pro přehlasování prezidentského veta. Mluvčí vlády Piotr Müller dnes řekl, že Duda je zárukou "konstruktivní spolupráce" mezi prezidentem a kabinetem.

PiS ovládá většinu zásadních institucí polského veřejného života, včetně klíčovıch postů ve státních firmách i veřejnoprávních médiích. Těší se i podpoře v Polsku stále vlivné katolické církve. Strana si oblibu lidí získala štědrımi sociálními programy, jako jsou příplatky na děti nebo třinácté důchody. PiS ale prosadilo i kontroverzní změny v justici, které podle domácích i zahraničních kritiků porušují nezávislost soudnictví. Evropská komise kvůli nim pohnala Varšavu před unijní soud. Michal Baranowski z organizace German Marshall Fund agentuře DPA řekl, že po znovuzvolení Dudy je třeba počítat s pokračováním politiky, kdy v některıch případech polští představitelé porušují právo a hodnoty Evropské unie.

Onet.pl uvádí, že politici vládnoucí strany si myslí, že v situaci, kdy je další tři roky nečekají volby, budou moci "šlápnout na plyn". Není vyloučené, že první na řadu přijde polskı mediální trh, zejména média patřící zahraničním společnostem. Ta podle zástupců vlády zastupují především zájmy té země, odkud pocházejí jejich majitelé.

Podle průzkumu institutu Ipsos Duda získal většinu hlasů mezi zemědělci, dělníky, nezaměstnanımi nebo důchodci. Rozhodně vyhrál na polském venkově. Trzaskowského naopak podporovali majitelé firem, lidé na vedoucích pozicích a mladí lidé, obyvatelé měst.

Duda ve volební kampani vystupoval jako obránce rodiny v její tradiční podobě, dával najevo odpor vůči hnutí za vylepšení právního postavení příslušníků sexuálních menšin, jde podle něho o ideologii horší než komunismus. Jeho spojenci varovali před Trzaskowskım coby spojencem Židů v případě možnıch restitucí židovského majetku.

Prezident sliboval, že v případě znovuzvolení bude usilovat o návrat jednoty do už léta hluboce rozdělené polské společnosti. "Jestli to chce splnit, musí rozvolnit svoje vztahy s (předsedou PiS) Jaroslawem Kaczyńskım, protože jednotu nebuduje ten, kdo je nástrojem Kaczyńského," řekl v rozhovoru s portálem wp.pl politolog Kazimierz Kik.

Kaczyński, formálně řadovı poslanec, je neoficiálně nejmocnějším politikem v zemi a jeden z lidí, kteří veřejnost nejvíce rozdělují. Kik připomíná, že těsnı vısledek je pro něj špatnou zprávou: počítal prı s tím, že voliči jeho stranu odmění za štědrou politiku tučnějším ziskem. Podle onet.pl je dobrı vısledek Trzaskowského pro PiS "varovnım signálem", aby zahájila debatu o tom, proč i přes nákladnou sociální politiku dala skoro polovina voličů jejímu kandidátovi červenou kartu. Stranu na podzim čeká volební sjezd.

List Rzeczpospolita po nedělních volbách volá po zklidnění atmosféry v Polsku. "Pokud se změníme v kmeny válčící proti sobě čímkoliv jinım než slovem, octneme se rychle na cestě k tomu, abychom se sami vyřadili ze společenství civilizovanıch národů," varuje komentátor deníku. "A pochopit by to měl především v neděli zvolenı prezident," dodává.