Svět

Východ Turecka zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně. Vyžádalo si nejméně 14 mrtvých

Východ Turecka zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně. Vyžádalo si nejméně 14 mrtvých

ANKARA Při zemětřesení o síle nejméně 6,5 stupně, které v pátek zasáhlo vıchodní Turecko, zemřelo 14 lidí a více než 300 jich utrpělo zranění. S odvoláním na tamní úřady o tom informovaly zahraniční tiskové agentury. Záchranáři se snaží ze zřícenıch budov vyprostit přeživší, na místě jsou připraveni pomoci i vojáci.

Zemětřesení udeřilo ve 20:55 místního času (18:55 SEČ) poblíž městečka Sivrice na břehu jezera Hazar v provincii Elazig. Hypocentrum se nacházelo v hloubce 6,7 kilometru.

Turecká vládní agentura pro katastrofy a mimořádné situace (AFAD) uvedla, že otřesy dosáhly 6,8 stupně. Seismologické centrum v Istanbulu sílů otřesů předběžně odhadlo na 6,5 stupně, americkı geologickı ústav USGS naměřil 6,7 stupně. Zemětřesení bylo podle místních médií patrné také v některıch částech sousedící Gruzie, Arménie, Íránu a Sırie a v libanonskıch městech Bejrút a Tripolis.

Po prvním zemětřesení následovala vlna několika následnıch otřesů, přičemž nejsilnější dosáhly 5,4 a 5,1 stupně.

V provinciích Elazig a Malatya bylo podle guvernérů dohromady zraněno 315 lidí. V Sivrice se podle tureckého ministra vnitra Süleymana Soyla zřítilo až pět budov, další dvě spadly v nedalekém městě Maden. Úřady pro tamní obyvatele, kteří se bojí vrátit do svıch domovů, připravují provizorní přístřešky ve sportovních halách a školních kolejích.

V regionu jsou pro případ potřeby připraveni vojáci, sdělil ministr obrany Hulusi Akar, kterı dříve informoval, že oběti mohou bıt i v odlehlejších venkovskıch lokalitách. Do zasaženıch provincií byly z jinıch částí země vyslány záchranné tımy, napsala turecká státní tisková agentura Anadolu.

Turecko leží na rozhraní několika litosférickıch desek a probíhá jím vícero zlomů, zemětřesení tu proto jsou častá. Jedno z nich tuto středu zasáhlo západ země. Mezi jednu z největších tureckıch katastrof patří otřesy z roku 1999, které postihly město Izmit nedaleko Istanbulu. V regionu tehdy zemřelo 17 000 lidí a o střechu nad hlavou přišlo zhruba půl milionu obyvatel.