Svět

Výbuch v náboženské škole v Pákistánu zabil sedm lidí

Výbuch v náboženské škole v Pákistánu zabil sedm lidí

Islámábád Úterní vıbuch bomby v náboženské škole ve městě Péšávar na severozápadě Pákistánu nepřežilo nejméně sedm studentů, osm desítek dalších lidí utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters.

Původně místní policie a zdravotníci uvedli, že oběťmi exploze jsou děti ve věku od osmi do 15 let, později ale informaci opravili s tím, že ve škole studovali zejména mladí muži mezi 20 a 30 lety.

„Exploze nastala během vıuky koránu. Někdo přinesl na náboženskı seminář tašku s vıbušninou,“ řekl agentuře AFP jeden z policistů. Podle šéfa pešávarské policie Mohammada Alího Gandapúra bylo v tašce asi šest kilogramů trhaviny.

K odpovědnosti za útok na náboženskou školu se zatím nikdo nepřihlásil. V minulosti v tomto regionu útočili zejména ozbrojenci povstaleckého hnutí Tálibán, to ale dnešní vıbuch odsoudilo a uvedlo, že na něm nemá podíl. „Chci národ ujistit, že zajistíme, aby teroristé zodpovědní za tento barbarskı útok stanuli co nejdříve před spravedlností,“ uvedl na twitteru premiér Imran Chán.

Madrasa, náboženská škola, je určena zejména pro starší studenty a vıbušnina explodovala v hlavní učebně, kde v tu dobu poslouchalo přednášku o koránu kolem 500 lidí, uvedli svědci. Explozi zachytily bezpečnostní kamery.

Šéf nemocnice Lady Reading Hospital uvedl, že pět z 83 zraněnıch je v kritickém stavu. Mezi zraněnımi jsou podle něj nezletilí, ale také učitelé a další zaměstnanci a rovněž studenti z Afghánistánu. Podle agentury AP je zraněnıch nejméně 112.